Skiareály šetřily, peníze dávaly hlavně do bezpečnosti

Miloslav Lubas
5. 11. 2010 21:48
V Libereckém kraji bude lyžování jen o málo jinačí než v minulé zimě
Nejvíce novinek čeká na lyžaře v areálu Ještěd
Nejvíce novinek čeká na lyžaře v areálu Ještěd | Foto: Aktuálně.cz

Liberec - Nový snowboardový park, zánik několika nebezpečných "trychtýřů," kde se o sebe sjezdaři "obouchávali", nebo snaha přilákat ještě více školních kurzů.

I taková bude nadcházející zimní sezóna v největších horských střediscích Libereckého kraje.

Změny by se daly charakterizovat příslovím ´za málo peněz hodně muziky´.

Během probíhající hospodářské krize nemají majitelé skiareálů na velké investice.

Ze šesti zimních center s čtyřsedačkovými lanovkami čeká turisty nejvíce novinek v městském Sportovním areálu Ještěd.

Snowpark pro profesionály i začátečníky

Vedle ještědské lanovky Na Pláních vyroste v zimě zhruba 300 metrů dlouhý a 100 metrů široký park pro snowboardisty.

"Budou v něm tři linie s překážkami pro začínající, pokročilé i profesionální snowboardisty. Počítáme tam se závody pro veřejnost i se závody Českého poháru," řekl vedoucí ještědského areálu Jakub Čeřovský.

Na stejné sjezdovce "šestce" zmizelo úzké, nebezpečné místo. Z přibližně desetimetrového pruhu "udělaly pily" trať širokou padesát až šedesát metrů. "Vykáceli jsme náletové dřeviny a asi patnáct větších stromů," vysvětlil Čeřovský. 

Foto: Aktuálně.cz

"Vylepšili jsme a zrychlili zasněžovací systém. Jeho poloautomatická kontrola je teď úplně automatická. Dříve musel sedět jeden člověk u počítače a sledovat tlaky a průtoky ve vedení vody. V příští zimě to za něj obstará technika a při každém průšvihu se zasněžovací systém okamžitě sám vypne."

Ušetřeného člověk areál využije na obsluhu sněhových děl. Na Ještědu jich může nasadit 35 a severní stranu "kopce" směrem ke stotisícovému městu dokáže pokrýt při silných mrazech umělým sněhem za deset dní. Přibližně dalších deset dní trvá zasněžení zbylých tratí.

Liberecký areál získal pro nadcházející zimu novou reklamní tvář - českou reprezentantku, sjezdařku Lucii Hrstkovou, letošní vítězku závodu Světového poháru smíšených družstev. Na Ještědu otevře svou lyžařskou akademii.

Podle Čeřovského vyjdou všechny novinky v areálu asi na půl milionu korun

Na tanvaldském Špičáku mají třikrát širší dojezd na Modré

Na tanvaldském Špičáku se lyžařům uleví ve spodní části modré sjezdovky.

Foto: Skiareál Tandvald

"Zhruba na posledních 400 metrech bude sjezdovka mnohem širší než v minulé sezóně. Riziko srážek mezi lyžaři se zmenší," řekl Aktuálně.cz vedoucí areálu Miroslav Vraný.

Na Špičáku posílili zasněžovací systém a nezkušené děti dopraví na svah pojízdný koberec. Areál pro ně vymyslel i nové atrakce.

Harrachov zůstává u klasiky

V nejznámějším rekreačním centru v západních Krkonoších najdou lyžaři skoro vše při starém. Na vrchol Čertovy hory je vyvezou dvě čtyřsedačkové lanovky.

Pokud ale nenapadne dostatek přírodního sněhu, děla se v Harrachově zahřejí víc než v minulé sezóně. Sníh pro velký a mamutí skokanský můstek potřebují pořadatelé Světových pohárů už v první polovině prosince a na začátku ledna.

Foto: Město Harrachov

"Přípravu můstků považujeme za stejně důležitou jako přípravu sjezdovek. Světové poháry dělají Harrachovu dobré jméno po celém světě a lákají sem další turisty," prohlásil provozní náměstek sportovního areálu Vlastislav Fejkl.

"Král lyžařů" dostane jízdenku na celou sezónu

V sousední Rokytnici nad Jizerou nechystají podobně jako v Harrachově na zimu žádné výraznější novinky.

Na začátku ledna a v březnu však sníží o 30 procent ceny jízdenek pro školní kurzy (běžná sleva pro ně je 15 procent). Žáci a studenti pomáhají společnosti Spartak s vyplněním hluchých období.

Na Lysé hoře se letos Spartak nepustil do žádných větších investic. Během minulé zimy klesly jeho tržby z lanovek a vleků o 14 milionů korun ve srovnání s předminulou sezónou.

Foto: Aktuálně.cz

"Kvůli špatnému počasí jsme pustili velkou lanovku až 28. prosince a propad v tržbách jsme už nevyrovnali. Lidé také více šetřili než v předcházejících letech a kupovali si často několikahodinové jízdenky místo celodenních," vysvětlila mluvčí Spartaku Renata Žalská.

Kvůli nedostatku peněz odpadlo ve středisku pod Lysou horou plánované rozšíření zasněžovacího systému.

V Rokytnici se areál inspiroval příkladem alpských středisek a v příští zimě se tam poprvé rozjede program Skiline. Čipové karty umožní změřit, kolik kilometrů lyžaři zvládli a jak velké převýšení překonali. "Nejlepší z nich od nás dostane jízdenku na celou příští sezónu," podotkla Žalská. Spartak do začátku sezóny obnoví některé ochranné prvky - mimo jiné i sítě, které brání najetí lyžařů a snowboardistů do lesa v první, nejpřísněji chráněné zóně Krkonošského národního parku.

Benecko větší bezpečí, Vítkovice vše při starém

V Benecku rozšířili před novou sezónou hlavní sjezdovku u obecní čtyřsedačkové lanovky a nebude tam tak husto jako v minulých letech.

"Přispěje to ke snížení počtu úrazů," prohlásil starosta Benecka Jindřich Mejsnar. "Máme i lepší zasněžovací systém a kvalitnější osvětlení pro večerní lyžování."

Obecní čtyřsedačková lanovka stojí rovněž v sousedních Vítkovicích. Podle starosty Milana Rychtra nenajdou turisté ve skiareálu nic moc nového.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Pražská ČSSD navrhla, aby kandidátku v hlavním městě vedla Maláčová

Předsednictvo pražské ČSSD požádalo celostátní vedení strany, aby v čele kandidátky v hlavním městě v letošních sněmovních volbách byla ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, sdělil předseda pražské sociální demokracie Petr Pavlík. Postup, podle kterého o vedoucí místo kandidátky přijde bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), je podle něj však v rozporu s řádem přípravy voleb. Na úpravu kandidátky upozornil server Seznam Zprávy.

Podle pondělního usnesení pražské ČSSD, které bylo podle Pavlíka schváleno o jeden hlas, by se měl kromě Maláčové na druhém místě kandidátky objevit bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický a na pátém místě někdejší ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Nikoho z nich však nenavrhla žádná z pražských organizací do 18. března, dokdy na to měly čas, řekl Pavlík. "Vůbec neprošli primárními volbami, je to v rozporu s řádem přípravy voleb," sdělil Pavlík ČTK.

Zdroj: ČTK
Další zprávy