Sezona skončila, lyžaře nahradí v Krkonoších turisté

Domácí ČTK Domácí, ČTK
24. 4. 2011 15:40
Zimní sezona je definitivně minulostí i v Harrachově, lanovka ale zůstává v provozu
Lyžařská sezona skončila i v Krkonoších.
Lyžařská sezona skončila i v Krkonoších. | Foto: Aktuálně.cz

Harrachov - Zimní sezona je definitivně minulostí, provoz v neděli ukončilo i poslední krkonošské středisko Harrachov.

Tamní lanovka ale zůstane ještě v neděli a v pondělí v provozu, vozí hlavně pěší a cyklisty, řekl vedoucí lanovky Milan Goč. Od úterý do pátku bude zařízení mimo provoz kvůli údržbě, o víkendu se však znovu rozjede.

V Harrachově původně věřili, že lyžovat bude možné až do pondělí, teplé letní počasí ale provoz zastavilo dřív.

"Sníh taje doslova před očima, v horní části sjezdovky jsou sice podmínky dobré, v dolní části by ovšem lyžaři museli lyže zout a přenést dobrých 500 metrů," řekl Goč.

Kvůli malému množství sněhu navíc není možné sjezdovku upravovat. Ostatní krkonošská střediska ukončila provoz už před týdnem, podmínky nejsou vhodné ani pro běžkaře.

Sportovní areál v Harrachově bývá posledním místem, kde se dá v Česku lyžovat, přestože není nejvýše položeným.

"Vděčíme za to technickému zasněžování v celé délce svahů, severozápadní orientaci střediska a také relativně chladnému místnímu mikroklimatu," řekl Vlastislav Fejkl ze Sportovního areálu Harrachov. Poslední mrazivou noc ale zažil areál ve středu a od té doby se teploty drží vysoko nad bodem mrazu.

Zimní sezonu už ukončila i horská služba (HS), která v zimě zasahovala u 6512 případů, což bylo 279 případů více než před rokem. Na horách v zimě zemřelo 14 lidí, jen tři ale na následky úrazu, v ostatních případech šlo většinou o infarkt či mrtvici.

"Nejvíce úrazů připadá na Krkonoše s počtem 2491 zraněných osob, následují Jeseníky a Jizerské hory. Na horách se v uplynulém zimním období zranilo také velké množství zahraničních návštěvníků," sdělil náčelník HS Krkonoše Adolf Klepš.

Nejčastěji záchranáři ošetřovali Poláky, Němce a Nizozemce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy