Romské hlídky už v Novém Boru nebudou, došly peníze

ČTK ČTK
20. 12. 2011 18:10
Ministerstvo vnitra poskytlo novoborské radnici finance jen do konce roku
Policejní služebna v Novém Boru
Policejní služebna v Novém Boru | Foto: MVČR

Nový Bor - Romské hlídky, které společně se strážníky od října dohlížejí na pořádek a bezpečnost v Novém Boru, ještě do Vánoc skončí. Radnice na jejich provoz nemá peníze.

Ministerstvo vnitra poslalo Novému Boru peníze na hlídky jen do konce letošního roku. Město prostředky na dotování služby romských asistentů prevence kriminality nemá. V úterý o tom informovala liberecká příloha Mladé fronty Dnes.

Radní v současné době romské asistenty platí z programu prevence kriminality a extremismu Úsvit. Ten se osvědčil v dalších městech s problémovými lokalitami, jako je například Děčín nebo Most.

"Až ministerstvo vnitra vypíše další dotační program, tak si znovu podáme přihlášku. Nemáme ale peníze na to, abychom tuto službu nějak předúvěrovali a mohli ji zajistit kontinuálně," řekl deníku starosta Jaromír Dvořák. Dříve jak ve druhém čtvrtletí příštího roku se hlídky do ulic nevrátí.

Dvojčlenné hlídky Romů v uniformách podobných stejnokroji městských strážníků začaly chodit v ulicích dvanáctitisícového města v říjnu. Měly přispět ke zlepšení pořádku na veřejných prostranstvích nebo v jednotlivých bytových domech.

"Preventisty jsme využívali hlavně ke komunikaci s romskou komunitou. Posílali jsme je před školy, dohlíželi na sběrny kovů, chodili řešit problémy na ubytovny, mluvili se skupinkami mladých v parku," řekl Dvořák.

Proti hlídkám byla část místních i Romů

Zorganizování hlídek bylo reakcí na vyhrocené vztahy většinové společnosti a místní romskou komunitou poté, co na začátku srpna skupina Romů brutálně napadla hosty jedné místní herny. Dva mladíci, kteří chtěli hrát na automatech, se dostali do konfliktu s obsluhou. Výsledkem potyčky byli tři vážně zranění, jednomu napadenému muži museli v liberecké nemocnici operovat hlavu. Tři Romové za to skončili ve vězení, další dva jsou stíháni jako uprchlí. Čtyři z pěti obviněných se mohou za pokus o vraždu dočkat až výjimečného trestu.

Část místních obyvatel na začátku romskou hlídku v ulicích kritizovala. Proti hlídce byli i někteří Romové, kterým se například nelíbilo, že v ní působí významný představitel jedné ze tří hlavních romských rodin ve městě - Štefan Gorol. Ten chce projekt dokončit, sám prý ale v hlídce být nemusí.

"Mám zpracovanou koncepci, jak by to mělo vypadat. Členové hlídky by například měli projít podobným školením, jaké mají strážníci, aby se vyznali v zákonech. Měli by mít každý své číslo, aby je lidé mohli identifikovat. A pomohly by jim i minikamery na uniformě, jako má městská policie," uvedl Gorol.

 

Právě se děje

Další zprávy