Řeky v Libereckém kraji se vrátily zpátky do koryt. Povodňové ohrožení pominulo

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 7. 2016 15:00
Hladiny rozvodněných řek klesly a v pátek ráno na žádné z měřicích stanic není hlášen stav povodňového ohrožení, pohotovosti či bdělosti. Ještě večer byl přitom vyhlášen třetí, nejvyšší povodňový stupeň na Smědé v Předláncích na Liberecku i na Jizeře v Jablonci nad Jizerou na Semilsku. Hasiči v Libereckém kraji kvůli vytrvalému dešti vyjeli k více než šesti desítkám zásahů, většinou nehodám a popadaným stromům. Žádné větší škody ale doposud nebyly hlášeny.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Štěpán Plaček

Liberec - Silničáři krátce před 14:30 zprůjezdnili silnici třetí třídy z Černous na Boleslav na Liberecku. I když se řeky v Libereckém kraji vrátily do svých koryt, museli silničáři v pátek v poledne komunikací uzavřít, když ji zaplavila voda přitékající z Polska. Na polské straně odpouštěli nádrže na Smědé a voda znovu zaplavila i louky a komunikaci na české straně. "Teď už opadla, silnice je opět průjezdná," řekla mluvčí krajského úřadu Blanka Daníčková.

Smědá v Předláncích, Černousích i Boleslavi dál klesá. Stav ohrožení na řece vyhlásili vodohospodáři ve čtvrtek v 18:00, řeka kulminovala na 266 centimetrech zhruba o dvě hodiny později. Aktuálně je hladina Smědé v Předláncích na úrovni 91 centimetrů a je v normálu. Třetí povodňový stupeň platil ještě večer také na Jizeře v Jablonci nad Jizerou, i tam už se ale podle informací z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) řeka vrátila do normálu, stejně jako Lužická Nisa v Liberci a Jizera v Železném Brodě a Dolní Sytové, kde byly večer hladiny na prvním stupni.

"Žádný z objektů nebyl zaplaven, dobře tak zafungovala předběžná opatření, kdy hasiči zapytlovali rizikové úseky. Kromě čtvrteční evakuace dětského tábora v Raspenavě nebylo nutné nikoho dalšího evakuovat. Stále je místy voda vylitá z břehů kolem Smědé, ale není nutné přistoupit k čerpání," řekla mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová. Většina jednotek hasičů se domů vrátila už v noci, jedna stále zůstává v Černousích. Podle geoportálu Libereckého kraje je totiž hladina Smědé v Černousích a Boleslavi stále vzedmutá, i když také klesá.

Zvednutí hladin způsobil intenzivní a vytrvalý déšť hlavně v Jizerských horách a Krkonoších. Hasiči v Libereckém kraji vyjížděli během čtvrtka k více než 60 událostem, většinou šlo o popadané stromy a automobilové nehody. "V noci jsme měli jediný výjezd ke spadlému stromu u Benešova u Semil," doplnil operační. V Libereckém kraji spadlo v minulých dvou dnech místy přes 100 litrů srážek na metr čtvereční, ve čtvrtek večer se už situace uklidnila a v noci a ráno se jen místy objevuje slabý déšť.

Na jihu Čech se ve čtvrtek ráno zvedla hladina řeky Blanice, první povodňový stupeň dosáhly také Vsetínská Bečva ve Velkých Karlovicích a Ondřejnice v Kozlovicích na Frýdecko-Místecku. Hladiny ale postupně klesaly a stav bdělosti byl na těchto tocích zrušen.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Česká pošta nestojí před krizí, kontroly nezjistily žádná pochybení, uvedl Hamáček

Česká pošta podle ministra vnitra Jana Hamáčka nestojí před krizí, hrozbu stávky označil za bezdůvodnou. Desítky kontrol ve firmě podle něj nezjistily žádná pochybení. Hamáček také bude chtít jednat o kompenzacích pro Českou poštu za ztráty během koronavirové krize. Ztráty podniku vyčíslil zhruba na 780 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Magma ze sopky na Kanárských ostrovech může vytékat až tři měsíce, obávají se experti

Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři týdny nebo až tři měsíce, informoval dnes deník El País s odkazem na vulkanologický institut Kanárských ostrovů. Několik proudů masy žhavé lávy na cestě k pobřeží dosud zničilo dvě stovky domů a na 154 hektarů půdy, ohroženy jsou i banánovníkové plantáže. Přerušen je kvůli valící se lávě stále provoz na šesti silnicích, letecká doprava na ostrově funguje bez omezení.

Největší obavy nyní panují ze střetu žhavé lávy s mořskou vodou, po němž se do ovzduší uvolní obrovské množství páry a toxických plynů. Riziko velkých cunami podle expertů nehrozí. Pobřeží na jihozápadě ostrova bylo uzavřeno, láva by tam měla dorazit během několika dnů, její postup se totiž zpomalil. Nyní je okraj proudů lávy asi 2,5 kilometru od pobřeží. V některých částech dosahuje masa lávy výšky až 12 metrů.

Láva kromě zatím dvou stovek domů zničila i infrastrukturu ostrova, elektrické vedení, zemědělskou půdu, ale také například zavlažovací potrubí k banánovníkovým plantážím. Ohroženo je nyní asi 400 hektarů plantáží banánovníků, jehož pěstování patří k hlavním ekonomickým odvětvím na ostrově. V nejpostiženější oblasti kolem obcí El Paso a Los Llanos de Aridane se pěstuje asi 20 procent produkce banánů ostrova. O práci tak mohou podle deníku La Vanguardia přijít stovky lidí.

Erupce na La Palmě už zničila také řadu domů, které fungovaly jako ubytování pro turisty. Právě jihozápad ostrova je vyhledávanou destinací zejména německých a holandských turistů. Cestovní ruch se přitom právě sotva začal vzpamatovávat z omezení kvůli pandemii covidu-19. Španělská ministryně cestovního ruchu Reyes Marotová nicméně v pondělí uvedla, že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících, za což si vysloužila kritiku místních obyvatel.

Přírodní katastrofa si díky včasné evakuaci nevyžádala žádné oběti, ani zraněné. Z postižené oblasti bylo evakuováno na 6000 lidí. Škody způsobené erupcí odhadl premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres na více než 400 milionů eur (asi 10,2 miliardy Kč).

Vyvěrání magmatu ze sopky odhadují experti na několik týdnů až měsíců. Vychází přitom z dosud nejdelší erupce na ostrově z roku 1585, kdy to bylo 84 dnů, a nejkratší z roku 1971, kdy magma vyvěralo 25 dní. Návrat k normálu ale po této přírodní katastrofě podle televize RTVE potrvá další týdny či měsíce.

Deník El País dnes s odvoláním na vulkanologický ústav Kanárských ostrovů napsal, že do vzduchu se po erupci nyní na La Palmě uvolňuje denně odhadem od 6000 do 11.500 tun oxidu siřičitého.

Další zprávy