Řeky opět trápí sever Česka. Pršet má celou noc

Domácí ČTK Domácí, ČTK
27. 9. 2010 22:43
Osadu u Višňové muselo opustit 20 lidí, v Děčíně se voda vlila do ulic
V obci Brniště na Českolipsku se vylil Panenský potok
V obci Brniště na Českolipsku se vylil Panenský potok | Foto: Eva Nováková

Liberec - Situace na severu Čech se opět dramatizuje. Kvůli vytrvalému dešti totiž opět hrozí povodně.

Český hydrometeorologický ústav vydal v pondělí dopoledne výstrahu pro Liberecký a Ústecký kraj, která platí až do středy.

Třetí povodňový stupeň platí už na Ploučnici ve Stráži pod Ralskem, Smědé v Předlánce a Mandavě ve Varnsdorfu.

Podle aktuální předpovědi má pršet celou noc, přičemž má spadnou až 35 milimetrů srážek.

Povodňová bdělost platí pro Středočeský, Pardubický, Olomoucký, Jihomoravský kraj a Vysočinu. Povodňovou pohotovost vyhlásil ČHMÚ pro Královéhradecký kraj.

Sever v ohrožení

Nejhorší situace je zatím na řece Smědá v obci Višňová, kde platí dokonce 3. stupeň. Višňová patřila k nejpostiženějším už během srpnových záplav

Osadu Víska muselo večer opustit dvacet lidí. Důvodem je stoupající hladina řeky Smědé, která podle předpovědi bude kulminovat v noci nebo nad ránem.

"Stav Ploučnice v Benešově nad Ploučnicí poslední tři hodiny kolísá kolem 160 cm, tzn. půl metru pod srpnovým maximem. Bohužel pořád prší. Noc bude pravděpodobně kritická. Info na http://twitter.com/RadekLekner/," napsal na facebookové stránce Aktuálně.cz místostarosta obce Radek Lekner.

"V Opavě právě prší a celkově celý den je s přeháňkami. Řece Opavě chybí do 1. SPA nějakých 90 cm, takže zatím je to tady dobré," hlásí na Twitteru Aktuálně.cz dobré zprávy z Opavy Miroslav Puchalter.

V kraji jsou zatopeny čtyři silnice. V okolí Višňové je neprůjezdný například úsek Černousy - Višňová, problémy ale mohou být také v okolí Krásného Lesa a v Libchavě. Špatný je také stav provizorního mostu v Heřmanicích, který podemílá voda. V Hrádku nad Nisou se voda rozlila po několika loukách.

Podle České televize se kamionům od rána zřejmě uzavře i silnice I/10 do Harrachova. Voda zaplavuje silnici v Mníšku, páteřní spoj na Frýdlantsko.

Ve Stáži pod Ralskem byl odpoledne na Ploučnici vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity. Stoupají i další řeky v kraji a místy se vylévají z koryt, uvedl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Voda z Ploučnice v Děčíně dnes odpoledne zaplavila dvě ulice, pro auta jsou neprůjezdné.

Podle Národního dopravního informačního centra jsou kvůli povodni v Děčíně uzavřeny ulice 17. listopadu a Krokova. Další silnice je uzavřena mezi Těchlovicemi a Rychnovem na Děčínsku.

Povodňová pohotovost na východě

Řeky v Královéhradeckém kraji začaly po neustávajících deštích v regionu stoupat. Od přelomu neděle a pondělí tak dispečink Povodí Labe drží 2. stupeň povodňové pohotovosti na řece Bělé v Jedlové v Orlických horách.

V případě Labe ve Vestřevi u Hostinného a Cidliny v Novém Bydžově pak platí mírnější první povodňový stupeň - bdělost.

V Orlických horách napršelo podle ČTK za posledních 24 hodin téměř 40 litrů vody na metr čtverečný. Stejné množství napadalo i na vrcholech Krkonoš.

Největší příděl podle agentury v pondělí ráno hlásily Vlčice u Trutnova, téměř 50 litrů na metr čtverečný za posledních 24 hodin.

V Mladé Boleslavi se kvůli vydatným dešťovým srážkám rozvodnila říčka Klenice. Před čtvrtou hodinou ranní její hladina přesáhla druhý povodňový stupeň. V okolí potoka byl vyhlášen zákaz vstupu, sdělil ČTK ředitel mladoboleslavské městské policie Tomáš Kypta.

Veškeré vstupy do lesoparku Štěpánka byly podle něj označeny výstražnou páskou. Zejména můstky přes říčku jsou pro chodce nebezpečné. Hladina říčky Klenice podle Kypty stále stoupá.

Hladiny řek místy stagnují

První stupeň povodňové aktivity vyžadující bdělost platí na Vysočině na pěti tocích. Zvýšené hladiny řek jsou důsledkem vydatného deště, který v kraji začal během neděle. Voda zatím nikde nezpůsobila vážnější problémy, řeky zůstávají v korytech.

Předpověď je příznivá, hladiny by už neměly stoupat. ČTK to řekl Radek Zvolánek z krajského oddělení vodního hospodářství.

"Neočekáváme, že by v kraji mohlo být dosaženo druhého stupně - povodňové pohotovosti," řekl Zvolánek. Bdělost platí od nedělního odpoledne na Želetavce v Jemnici, Šlapance v Mírovce a Trnavě v Červené Řečici. Dnes ráno dosáhla hladina prvního stupně povodňové aktivity na Svratce v Borovnici a Balince v Balinách.

Druhý povodňový stupeň, znamenající pohotovost, museli v noci na dnešek vyhlásit vodohospodáři na řece Rokytné v Moravském Krumlově na Znojemsku. Její hladina vzrostla kvůli dešťům. Situace se ale uklidňuje, řekl ČTK Tomáš Kříž z dispečinku společnosti Povodí Moravy.

Škody podle něj zatím nevznikly. Hladina od rána stagnuje, pokud vytrvalý déšť ustane, půjde dolů. Řeka se drží v korytě.

První povodňový stupeň, tedy bdělost, platí na říčce Křetínce na Blanensku a také na Želetavce v Jemnici, která je přítokem Dyje. Ta často v době dešťů a při jarních táních vystupuje z břehů.

 

Právě se děje

před 35 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 1 hodinou

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
Další zprávy