Primátor Jablonce vypnul kamerový systém. Chtěl dokázat, že patří jeho firmě

tok tok
14. 8. 2019 13:38
Spor na jablonecké radnici sílí. Primátor Milan Kroupa z hnutí ANO, který čelí kritice koaličních partnerů kvůli střetu zájmů ve dlouholetém sporu města se svou firmou o proplacení provozu bezpečnostních kamer, nechal systém kompletně vypnout. Cílem podle něj bylo přesvědčit piráty a hnutí Společně pro Jablonec, že jeho firma kamery skutečně provozuje a proto by měla dostat zaplaceno.
Primátor Jablonce Milan Kroupa.
Primátor Jablonce Milan Kroupa. | Foto: ČTK

K vypnutí systému se primátor přiznal ve středu na svém Facebooku. "Chtěl jsem, aby si současné vedení města po dlouhých debatách konečně uvědomilo (nejen já), že je potřeba bezodkladně vyřešit, jak bude do budoucna městský kamerový systém fungovat," napsal.

"Je mi jedno, jestli to bude ve spolupráci se společností Grepa, která za své služby pro město roky nedostává zaplaceno, nebo s nějakou jinou firmou," dodal.

Kroupa se jako jednatel společnosti Grepa Networks domáhá zaplacení dvou milionů korun za provoz městského kamerového systému v letech 2016 až 2018. Podle koaličních pirátů a hnutí Společně pro Jablonec ale město s primátorovou firmou žádnou smlouvu nepodepsalo a provoz kamer zajišťuje jiná společnost.

"Piráti a Společně pro Jablonec nevěřili tomu, že kamerový systém vůbec Grepa provozuje. Tudíž to byl akt: ‚Podívejte se, je to pravda!‘" řekl Kroupa webu Zprávy ze severu.

Polovina systému byla vypnutá celý týden

Kroupa serveru také řekl, že ač byl celý systém kompletně vypnutý tři hodiny, polovinu kamer dočasně vyřadil z provozu na dobu celého týdne. "Nejdřív jsem to nevypnul celé, vypnul jsem jen půlku a na to přišla další otázka: ‚Co teda ta druhá půlka? Tu teda Grepa neprovozuje?‘ Tak jsem vypnul i tu druhou půlku, aby bylo vidět, že to jako Grepa provozuji všecko," řekl primátor. O svém rozhodnutí podle svých slov předem informoval policii, která byla na situaci připravena.

Spor se má na radnici znovu řešit ve čtvrtek. Kroupa opět zdůraznil, že je s vážností situace plně srozuměn. "Uvědomuji si, že jsem v tomto směru ve střetu zájmů! Taková situace mě vůbec netěší," napsal na Facebook s tím, že na to své partnery při jednáních o koalici předem upozorňoval. 

Piráti si dále stojí za tím, že by Kroupova firma zaplaceno dostat neměla. "Město si nikdy nic takového neobjednalo, podle veškerých dokumentů má k dispozici bezdrátový systém, a tak nevzniká nárok na toto plnění. Není ani nikde zasmluvněno, že bychom si tuto službu u firmy Grepa objednali," řekl Chuchlík ČTK s tím, že situace může vést až k rozpadu koalice. Podobně to vidí i sám primátor, Zprávám ze severu řekl, že koalice už prakticky neexistuje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy