Přehlídka chtěla ukázat, že česká bižuterie ještě žije

ČTK ČTK
13. 1. 2012 7:47
V Jablonci se konala tradiční módní přehlídka zdejší bižuterie
Jablonecká tradiční bižuterie je válcována asijskou levnou produkcí.
Jablonecká tradiční bižuterie je válcována asijskou levnou produkcí. | Foto: www.jablonex.cz

Jablonec nad Nisou - Tradiční módní přehlídka jablonecké bižuterie byla letos bez zvučných jmen českých návrhářů. O to víc prostoru ve čtvrtek dostala bižuterie, jež zdobila malé večerní a náročné slavnostní róby, ale nezvykle i prádlo.

Většina výrobců navrhovala šperky právě jen pro tuto příležitost. Musí být podstatně větší a nápadnější než běžně nošená bižuterie, aby je bylo na přehlídce vidět, řekl novinářům hlavní organizátor přehlídky Milan Kohout ze Svazu výrobců skla a bižuterie.

Lednové módní přehlídky bižuterie mají v Jablonci dlouholetou tradici, ještě v hluboké totalitě je začal organizovat ÚBOK (Ústav bytové a oděvní kultury), později jejich organizaci převzal koncern Jablonecká bižuterie. Po jeho rozpadu začala přehlídky pořádat bižuterní společnost Jablonex.

Vzestup a pád české bižuterie

Před čtyřmi lety se ale přehlídka pod její záštitou uskutečnila naposledy. Pak se sklářský gigant rozpadl a organizaci převzal Svaz výrobců skla a bižuterie s jabloneckým Eurocentrem a místním Muzeem skla a bižuterie.

Loni se na molo vrátily modely Beaty Rajské nebo atelieru E.daniely i dalších renomovaných návrhářek, jako jsou Taťána Kovaříková, Nina Provaan Smetanová nebo Miroslava Vrzalová. Diváci mohli nahlédnout do budoucnosti, jak ji vidí příští designéři, dnes studenti uměleckých škol.

"Bižuterní výrobci ale chtěli, aby bižuterie dostala víc prostoru a nebyla jen doplňkem šatů od známých návrhářů, proto jsme letos použili komerční šaty a hlavní důraz klademe na bižuterii," vysvětlil Kohout.

Zcela bez zvučných jmen ale přehlídka nebyla, hlavní hvězdou se stala loňská miss Jitka Nováčková. Novinářům řekla, že má velmi kladný vztah k bižuterii hlavně od doby, kdy poprvé viděla korunku miss. Líbí se jí třpytivý štras, ale nejraději nosí náušnice.

"Nemusím mít ani nic na krk, ale když jsou náušnice veliké, potom si člověk může vzít cokoli a už to zachrání. Dnes jsem viděla jedny nádherné a říkala jsem si, že by člověk ani nemusel mít nic na sobě a stejně by si všichni všimli jen těch náušnic," poznamenala Nováčková.

Jablonec nedokáže konkurovat Asii

Bižuterní průmysl je v posledních letech poznamenán levnou masovou produkcí z Asie, které jablonečtí výrobci nemohou konkurovat.

Tradiční přehlídka je akcí, jež má pomoci kvalitní bižuterii propagovat. Má také ukázat, že ani rozpad skupiny Jablonex neznamená konec české bižuterní výroby.

"Naše budoucnost není v masové produkci, ale v kvalitní luxusní bižuterii spíše šperku, který se bude vyrábět jen v malých sériích," řekl předseda svazu Jaroslav Hlubuček. Zpracování musí být špičkové, aby byl zákazník ochoten zaplatit přes 50 eur (cca 1300 korun).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy