Pražáci, čtěte: Hledali jsme sníh a našli ho na severu

Kateřina Šmídová
25. 1. 2012 12:45
Sníh zasypal Jablonecko, přinesl kupu starostí i dobrý kšeft
V Tanvadlu si na nedostatek sněhu nemohou stěžovat
V Tanvadlu si na nedostatek sněhu nemohou stěžovat | Foto: Ludvík Hradilek

Jablonecko - Sníh. V Praze není. A obyvatelé hlavního města se tak oddávají představám romanticky zapadlé krajiny a úžasných zimních radovánek.

Vydali jsme se za tímto obrazem. Na Jablonecko, které zasypávají bílé vločky už pár dní.

Romantiku tam moc nevidí. Městské i obecní pokladny totiž údržba silnic a chodníků výrazně zatěžuje.

"Troufám si odhadnout, že náklady šplhají až ke dvěma milionům korun za zimu," říká Aktuálně.cz vedoucí ekonomického odboru tanvaldského městského úřadu Martin Tollar.

Kolem milionu korun stojí odklízení sněhu v Kořenově.

Ráno ve tři a večer znovu

Kromě obecních rozpočtů však dostávají zabrat i řidiči těžké techniky, kteří ve dnech největšího náporu téměř nespí.

"Chlapi vstávají kolem třetí ráno, v poledne jsou zpátky a večer musí třeba vyjet znovu," popisuje situaci pracovnice Obecního úřadu v Kořenově.

"Snažíme se dělat maximum, přesto to někteří lidé nevidí," povzdychne si s tím, že na úřad občas volají turisté a stěžují si na špatně upravené komunikace.

To obyvatelé osady Jizerka jsou zvyklí. Několik dní v roce bývají odříznutí od světa. Cestu se úřadu vyplatí odklízet až potom, co se počasí umoudří. "Je to zbytečná práce," dodává úřednice.

Fotoreportáž ze zasněženého severu, naleznete zde

Sníh nepřekvapuje ani občany Bratříkova. "Žijeme tu celý život, nemáme žádné problémy, jen nám vadí, že jsme staří a bojíme se o nohy," říká místní obyvatelka.

A že domorodé skutečně nic nerozhází, dokazuje i bleskové odklizení stromu ze silnice, aniž by se čekalo na příjezd hasičů. Šofér náklaďáku na spadlý kmen navázal lano a odtáhl ho stranou. Ostatní řidiči, kteří čekali v koloně, neváhali, vystoupili z aut a zbylé větve z komunikace odházeli. V okamžiku, kdy na místo dorazila policejní hlídka, byla cesta průjezdná.

Zaházený výjezd z garáže

Hromady sněhu mají ale i své kladné stránky. Lákají milovníky zimních sportů, kteří Jizerské hory hojně navštěvují, což oceňují obchodníci a vlastníci ubytovacích zařízení.

"Když je sníh, je to pro mě lepší, mám větší kšeft," konstatoval majitel obchodu se smíšeným zbožím v Kořenově.

V neposlední řadě mají ze sněhové pokrývky radost děti, jak dosvědčují dva školáci z Tanvaldu. "Je to paráda, můžeme stavět bunkry," říkají svorně. Jen rodiče prý trochu nadávají, protože jim při úklidu před garážemi někdo neustále zahazuje výjezd.

Zato gymnazistům se nelíbí, že kvůli popadaným stromům nejezdí vlaky z Tanvaldu do Železného Brodu. Nakonec ale dodávají, že bez sněhu by to nebylo ono.

 

Právě se děje

Další zprávy