Požár v turnovské továrně si vyžádal druhou oběť, v nemocnici zemřel muž s rozsáhlými popáleninami

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 12. 2015 14:54
Požár v turnovské firmě AGBA na výrobu autodoplňků má druhou oběť. V liberecké nemocnici zemřel těžce popálený muž, měl popáleniny na 75 procentech těla. Hasiči s požárem stále bojují, případem se zabývá i policie. Neštěstí se dvěma mrtvými je letos v ČR druhou nejtragičtější událostí v průmyslovém podniku, v září zemřeli tři dělníci ve Vlašimi v muničce Sellier&Bellot.
Požár v továrně si vyžádal dva mrtvé.
Požár v továrně si vyžádal dva mrtvé. | Foto: Zdenka Štrauchová, HZS Libereckého kraje

Turnov (Semilsko) - Hasiči stále bojují s požárem v turnovské firmě AGBA na výrobu autodoplňků, který si vyžádal dva životy.

Pokud půjde vše bez komplikací, večer by mohl být požár zcela zlikvidován, řekla krajská mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.

Požárem se zabývá i policie. "Ve věci již byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu obecného ohrožení z nedbalosti," uvedl mluvčí semilské policie Petr Kmínek.

Druhé nejtragičtější neštěstí

"Vedení společnosti, stejně jako všichni zaměstnanci, v maximální možné míře spolupracují s vyšetřovateli. Do doby ukončení vyšetřování nejsme schopni poskytnout podrobnější vyjádření," uvedl společník firmy Jan Holas v prohlášení.

Požár vypukl v závodě v průmyslové zóně Vesecko ve čtvrtek ráno. Zahynula při něm žena, muž zemřel na následky poranění v liberecké nemocnici. Měl popáleniny na 75 procentech těla.

Neštěstí se dvěma mrtvými je tak letos v ČR druhou nejtragičtější událostí v průmyslovém podniku, v září zemřeli tři dělníci ve Vlašimi v muničce Sellier&Bellot.

Další dvě vážně zraněné ženy z turnovského požáru přepravili zdravotníci ve čtvrtek do Prahy na vinohradské popáleninové centrum.

Podle Holase jsou mimo ohrožení života. Lehké zranění utrpělo při hašení i šest hasičů. Stačilo ošetření na místě, řekla Štrauchová.

Požár likvidovalo 200 hasičů

Při likvidaci požáru se na Vesecku vystřídalo přes 200 hasičů ze 42 jednotek. Zásah komplikovalo to, že bylo v objektu uskladněno velké množství tlakových nádob s extrémně hořlavým sprejem, které postupně vybuchovaly.

Hasiči dostali oheň pod kontrolu zhruba po šesti hodinách, ve čtvrtek kolem 14:00. V dohašování pokračují v pátek, zásah jim komplikuje narušená statika budov. Aktuálně je na místě deset jednotek.

"Hasiči od rána rozebírají a dohašují skrytá ohniska pod zřícenou střešní konstrukcí, ze zadní strany traktu rozebírají plochou střechu, kam se včera nedostali. Při práci používají rozbrušovací agregáty, motorové pily, trhací háky a další nástroje," uvedla Štrauchová.

V továrně pracovalo až 70 lidí

Požár zasáhl továrnu, kde firma AGBA vyrábí lékárničky pro auta, autokosmetiku, provozní kapaliny a další autodoplňky. V továrně pracovalo mezi 50 až 70 lidmi, loni tržby firmy přesáhly 111 milionů korun a hospodaření skončilo ve ztrátě zhruba 222 000 korun.

Podle dosavadních informací začalo hořet v plnírně plynů do sprejů. Holas v prohlášení uvedl, že došlo k nenadálému vznícení a následnému výbuchu hořlavých látek.

Škody se odhadují na desítky milionů korun, příčinu určí vyšetřovatelé. Podle hasičů nebyly v okolí areálu překročeny hygienické limity toxických látek.

Přivolaný krajský chemik také provedl rozbor vody odtékající z místa požáru, v žádném vzorku ale neobjevil zdraví škodlivé látky.

 

Právě se děje

před 8 minutami

V Paříži podle odborů demonstrovaly proti penzijní reformě statisíce lidí, podle úřadů jen desetitisíce

V Paříži i dalších velkých francouzských městech dnes statisíce lidí demonstrovaly proti kontroverzní penzijní reformě prezidenta Emmanuela Macrona. Odborové svazy protesty svolaly při příležitosti projednávání reformy ve francouzské vládě. Ta dnes zákony spojené s reformou schválila a norma tak zamíří do parlamentu, informovala agentura AFP.

Podle odborové organizace CGT se v celé Francii sešlo 1,3 milionu lidí, přičemž jen v Paříži jich bylo přes 350 000. Francouzské ministerstvo vnitra uvádí výrazně odlišná čísla. Podle úřadů se po celé zemi sešlo 249 000 lidí, z toho v hlavním městě 31 000. Dnešní demonstrace tedy byla početnější než poslední protesty ze 16. ledna. Účastníků však bylo znatelně méně, než na začátku protestního hnutí 5. a 17. prosince, poznamenala AFP.

před 41 minutami

Skupina 60 programátorů zahájila práce na IT systému ke známkám

Skupina 60 programátorů dnes večer v pražských Holešovicích začala v rámci veřejného hackathonu pracovat na novém IT systému elektronických dálničních známek. Pokračovat budou až do neděle, organizátoři pak chtějí předat systém zdarma státu. ČTK to řekl organizátor akce Tomáš Vondráček. Podotkl, že věří v úspěšné dokončení projektu. Při hackathonu pracují vývojáři ve vymezeném čase na řešení konkrétního problému nebo na vytvoření zadaného softwarového projektu.

Systém by podle organizátorů mohl být náhradou za zakázku na IT, jehož dodavatelem měla být za 401 milionů korun firma Asseco Central Europe. Stát však zakázku zruší.

Organizátoři chtějí práce dokončit do neděle 18:00. "Může se ovšem stát, že to bude déle a někteří programátoři tady zůstanou ještě další noc. Já ale věřím, že se nám to do té doby podaří spustit," řekl Vondráček.

Akci chtějí o víkendu navštívit mimo jiné i premiér Andrej Babiš (ANO) nebo nový ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy