Požár v turnovské továrně si vyžádal druhou oběť, v nemocnici zemřel muž s rozsáhlými popáleninami

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 12. 2015 14:54
Požár v turnovské firmě AGBA na výrobu autodoplňků má druhou oběť. V liberecké nemocnici zemřel těžce popálený muž, měl popáleniny na 75 procentech těla. Hasiči s požárem stále bojují, případem se zabývá i policie. Neštěstí se dvěma mrtvými je letos v ČR druhou nejtragičtější událostí v průmyslovém podniku, v září zemřeli tři dělníci ve Vlašimi v muničce Sellier&Bellot.
Požár v továrně si vyžádal dva mrtvé.
Požár v továrně si vyžádal dva mrtvé. | Foto: Zdenka Štrauchová, HZS Libereckého kraje

Turnov (Semilsko) - Hasiči stále bojují s požárem v turnovské firmě AGBA na výrobu autodoplňků, který si vyžádal dva životy.

Pokud půjde vše bez komplikací, večer by mohl být požár zcela zlikvidován, řekla krajská mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.

Požárem se zabývá i policie. "Ve věci již byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu obecného ohrožení z nedbalosti," uvedl mluvčí semilské policie Petr Kmínek.

Druhé nejtragičtější neštěstí

"Vedení společnosti, stejně jako všichni zaměstnanci, v maximální možné míře spolupracují s vyšetřovateli. Do doby ukončení vyšetřování nejsme schopni poskytnout podrobnější vyjádření," uvedl společník firmy Jan Holas v prohlášení.

Požár vypukl v závodě v průmyslové zóně Vesecko ve čtvrtek ráno. Zahynula při něm žena, muž zemřel na následky poranění v liberecké nemocnici. Měl popáleniny na 75 procentech těla.

Neštěstí se dvěma mrtvými je tak letos v ČR druhou nejtragičtější událostí v průmyslovém podniku, v září zemřeli tři dělníci ve Vlašimi v muničce Sellier&Bellot.

Další dvě vážně zraněné ženy z turnovského požáru přepravili zdravotníci ve čtvrtek do Prahy na vinohradské popáleninové centrum.

Podle Holase jsou mimo ohrožení života. Lehké zranění utrpělo při hašení i šest hasičů. Stačilo ošetření na místě, řekla Štrauchová.

Požár likvidovalo 200 hasičů

Při likvidaci požáru se na Vesecku vystřídalo přes 200 hasičů ze 42 jednotek. Zásah komplikovalo to, že bylo v objektu uskladněno velké množství tlakových nádob s extrémně hořlavým sprejem, které postupně vybuchovaly.

Hasiči dostali oheň pod kontrolu zhruba po šesti hodinách, ve čtvrtek kolem 14:00. V dohašování pokračují v pátek, zásah jim komplikuje narušená statika budov. Aktuálně je na místě deset jednotek.

"Hasiči od rána rozebírají a dohašují skrytá ohniska pod zřícenou střešní konstrukcí, ze zadní strany traktu rozebírají plochou střechu, kam se včera nedostali. Při práci používají rozbrušovací agregáty, motorové pily, trhací háky a další nástroje," uvedla Štrauchová.

V továrně pracovalo až 70 lidí

Požár zasáhl továrnu, kde firma AGBA vyrábí lékárničky pro auta, autokosmetiku, provozní kapaliny a další autodoplňky. V továrně pracovalo mezi 50 až 70 lidmi, loni tržby firmy přesáhly 111 milionů korun a hospodaření skončilo ve ztrátě zhruba 222 000 korun.

Podle dosavadních informací začalo hořet v plnírně plynů do sprejů. Holas v prohlášení uvedl, že došlo k nenadálému vznícení a následnému výbuchu hořlavých látek.

Škody se odhadují na desítky milionů korun, příčinu určí vyšetřovatelé. Podle hasičů nebyly v okolí areálu překročeny hygienické limity toxických látek.

Přivolaný krajský chemik také provedl rozbor vody odtékající z místa požáru, v žádném vzorku ale neobjevil zdraví škodlivé látky.

 

Právě se děje

Další zprávy