reklama
 
 

Policie odhalila podvod při požáru skladu v České Lípě

11. 2. 2013 15:29
Firma vykázala šestkrát vyšší škodu, než byla reálná cena zničeného zboží a strojů

Ústí nad Labem/Česká Lípa - Policie odhalila podvod při požáru skladu před čtyřmi lety v České Lípě. V areálu hořelo v prosinci 2008, firma ale podle policie vykázala pojišťovně šestkrát vyšší škodu, než byla reálná cena zničeného zboží a strojů.

Škodu 45 milionů pojišťovna nakonec neproplatila, firmě se ale podařilo získat od státu DPH 7,2 milionu korun.

Novinářům to v pondělí řekl vedoucí oddělení hospodářské kriminality krajského policejního ředitelství Ústeckého kraje Radim Vojáček.

Případ policie začala řešit ještě před rozdělením Severočeského kraje pod dvě krajská policejní ředitelství.

V případu už byla podána obžaloba, řešit ho bude krajský soud v Liberci.

Podle smluv, které si pojišťovna při vyšetřování škody vyžádala, byla ve skladu část zboží nakoupeného za 68 milionů korun. Kromě linky na stříkání barev, čisticích prostředků, barev a ředidel, tak měla být také těsnění za asi 50 milionů korun. Firma ale po požadavku na další doklady přestala s pojišťovnou komunikovat, což jí přišlo podezřelé.

"Neexistovaly žádné doklady o existenci zboží kromě kupní smlouvy," řekl v pondělí Vojáček s tím, že doklady u dodavatele zmizely.

Policie podle něj měla podezření, že ve skladu nebylo tolik zboží, kolik firma deklarovala.

"Navštívil jsem podobný sklad těsnění a dalšího zboží v Litoměřicích. Byl větší, ale vešlo se do něj zboží jen za 11 milionů korun," vysvětlil Vojáček s tím, že znalec potom stanovil, že ve shořelém skladu mohlo být zboží nejvýše za 7,5 milionu korun.

Pojišťovna nic nevyplatí

Pojišťovna nakonec podle Vojáčka nevyplatila firmě ani tuto škodu, pokusu o pojišťovací podvod se policii podařilo zabránit. Dvěma obžalovaným mužům z vedení společnosti se ale podařilo od státu získat vratku DPH ve výši 7,2 milionu korun.

Za podvod a jeho pokus jim hrozí pět až deset let vězení, obžalobu policie podala na konci loňského roku.

Původní odhady škody v době požáru hovořily o škodě 20 milionů korun, oheň v noci na Štědrý den zničil autolakovnu a vozy v sousedním autobazaru. Shořet měly kromě těsnění také tři osobní auta, sněžné skútry a terénní tříkolky.

Hasiči tehdy spekulovali i o tom, že areál někdo zapálil. Zničený sklad a autobazar patřil stejnému člověku, jako skladová hala v Zákupech na Českolipsku, kterou 26. srpna 2008 podpálil nad ránem neznámý žhář.

Také v této budově byly uskladněny barvy, ředidla a chemické látky.

autor: ČTK | 11. 2. 2013 15:29

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Liberecký kraj

  reklama
  reklama
  reklama