Policie odhalila podvod při požáru skladu v České Lípě

ČTK ČTK
11. 2. 2013 15:29
Firma vykázala šestkrát vyšší škodu, než byla reálná cena zničeného zboží a strojů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: HZS Zlínského kraje

Ústí nad Labem/Česká Lípa - Policie odhalila podvod při požáru skladu před čtyřmi lety v České Lípě. V areálu hořelo v prosinci 2008, firma ale podle policie vykázala pojišťovně šestkrát vyšší škodu, než byla reálná cena zničeného zboží a strojů.

Škodu 45 milionů pojišťovna nakonec neproplatila, firmě se ale podařilo získat od státu DPH 7,2 milionu korun.

Novinářům to v pondělí řekl vedoucí oddělení hospodářské kriminality krajského policejního ředitelství Ústeckého kraje Radim Vojáček.

Případ policie začala řešit ještě před rozdělením Severočeského kraje pod dvě krajská policejní ředitelství.

V případu už byla podána obžaloba, řešit ho bude krajský soud v Liberci.

Podle smluv, které si pojišťovna při vyšetřování škody vyžádala, byla ve skladu část zboží nakoupeného za 68 milionů korun. Kromě linky na stříkání barev, čisticích prostředků, barev a ředidel, tak měla být také těsnění za asi 50 milionů korun. Firma ale po požadavku na další doklady přestala s pojišťovnou komunikovat, což jí přišlo podezřelé.

"Neexistovaly žádné doklady o existenci zboží kromě kupní smlouvy," řekl v pondělí Vojáček s tím, že doklady u dodavatele zmizely.

Policie podle něj měla podezření, že ve skladu nebylo tolik zboží, kolik firma deklarovala.

"Navštívil jsem podobný sklad těsnění a dalšího zboží v Litoměřicích. Byl větší, ale vešlo se do něj zboží jen za 11 milionů korun," vysvětlil Vojáček s tím, že znalec potom stanovil, že ve shořelém skladu mohlo být zboží nejvýše za 7,5 milionu korun.

Pojišťovna nic nevyplatí

Pojišťovna nakonec podle Vojáčka nevyplatila firmě ani tuto škodu, pokusu o pojišťovací podvod se policii podařilo zabránit. Dvěma obžalovaným mužům z vedení společnosti se ale podařilo od státu získat vratku DPH ve výši 7,2 milionu korun.

Za podvod a jeho pokus jim hrozí pět až deset let vězení, obžalobu policie podala na konci loňského roku.

Původní odhady škody v době požáru hovořily o škodě 20 milionů korun, oheň v noci na Štědrý den zničil autolakovnu a vozy v sousedním autobazaru. Shořet měly kromě těsnění také tři osobní auta, sněžné skútry a terénní tříkolky.

Hasiči tehdy spekulovali i o tom, že areál někdo zapálil. Zničený sklad a autobazar patřil stejnému člověku, jako skladová hala v Zákupech na Českolipsku, kterou 26. srpna 2008 podpálil nad ránem neznámý žhář.

Také v této budově byly uskladněny barvy, ředidla a chemické látky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Hasiči na D1 na Benešovsku zasahovali v minulých dvou dnech kvůli tragické hromadné nehodě na 49. kilometru ve směru na Brno. Při nedělní havárii cisterny a čtyř osobních aut jeden řidič uhořel, deset lidí ošetřili záchranáři. Kvůli palmovému oleji, který vytekl z cisterny, tam stále platí výstraha na kluzkou vozovku a omezení rychlosti.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy