Plachta s Putinem na liberecké radnici varuje před Ruskem

ČTK ČTK
11. 3. 2014 13:32
Se souhlasem vedení města plachtu vyvěsilo občanské sdružení Dekomunizace.
Putin na liberecké radnici
Putin na liberecké radnici | Foto: ČTK

Liberec - Radnici v Liberci pokrývá od úterního rána obří plachta s podobou ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Se souhlasem vedení města ji tam vyvěsilo občanské sdružení Dekomunizace, které tak chce varovat před postupem sílící ruské diktatury na Krymu směrem do Evropy.

Protest vyvolal ve městě obrovský zájem lidí, snad nikdo neprošel po náměstí, aniž si plachtu s Putinem vyfotil. Případem se zabývá i policie kvůli několika trestním oznámením.

Obří plachta visí přímo nad pomníkem obětí ruské okupace z roku 1968 v Liberci. Životem tehdy příjezd ruských tanků zaplatilo ve městě devět lidí.

"Historie se opakuje a my cítíme povinnost na to upozornit. Pozvání sesazeného prezidenta Ukrajiny Janukovyče si nezadá se zvacím dopisem Vasila Bilaka a jemu podobných darebáků, kteří v roce 1968 vyzvali vedení Sovětského svazu, aby u nás zabránilo kontrarevoluci," uvedl Ondřej Matyáš ze sdružení Dekomunizace.

"Vyzýváme naši vládu a jejím prostřednictvím Evropskou unii a NATO, aby konečně začaly jednat s Ruskem jako se státem představujícím vážnou hrozbu pro demokracii a svobodu," dodal.

Navzdory prohlášením ruské strany o oprávněnosti humanitární pomoci Rusům žijícím na Krymu a východní Ukrajině má podle sdružení Dekomunizace nynější ruská agrese jasné analogie v dějinách Evropy. Zabrání Sudet a Rakouska také předcházela nacistická kampaň o potřebě bránit Němce na území dalších států, dodává sdružení.

Putin jako Stalin a Hitler

I proto je ruský prezident Putin zpodobněn trochu jako Stalin i Hitler, nechybí ani znaky typické pro komunistickou a fašistickou ideologii - rudá hvězda, srp a kladivo a také hákový kříž. Právě to jsou zřejmě důvody, proč se někdo obrátil na policii.

"Přijali jsme několik oznámení na lince 158, a proto jsme museli věc prošetřit," řekl liberecký policejní mluvčí Petr Kmínek.

Vyšetřovatelé podle něj věc zadokumentovali a přizvali soudního znalce, který musí posoudit, zda se organizátoři protestu nedopustili trestného činu.

"Policie vyzvala organizátory, aby plachtu odstranili," řekl Kmínek. Podle informací z místa by měla plachta z radnice zmizet do 16:00, byť ji vedení města povolilo až do 18:00.

Většina přihlížejících však vnímala protest na liberecké radnici pozitivně. "Sami jsme tu v roce 68 zažili, co ruské tanky dokážou," poznamenal jeden z přihlížejících mužů.

Neobvyklý protest podporuje i liberecká radnice. "O akci jsem věděla, není to podle mě akt politický, ale veskrze lidský. Vyjadřujeme tím podporu ukrajinskému lidu. Ten nyní prožívá nelehké dny. Sami jsme měli v naší historii období, kdy jsme si podobné morální a lidské podpory vážili. Byla pro nás důležitým signálem, že proti zlu nejsme sami - v letech 1938, 1948, 1968 nebo 1989," řekla primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD).

 

Právě se děje

před 30 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy