Pirát nabízel tisíce filmů, napáchal škodu 122 milionů

ČTK ČTK
22. 6. 2011 9:48
Mladík z Liberce provozoval stránky plné nelegálních kopií, rozsah škody zpochybňuje
Na stránkách, které provozoval přibližně rok a půl, nabízel mladík podle obžaloby ke stažení 2470 filmů.
Na stránkách, které provozoval přibližně rok a půl, nabízel mladík podle obžaloby ke stažení 2470 filmů. | Foto: Reuters

Liberec - Sedmnáctiletého mladíka z Liberce obžalovala státní zástupkyně kvůli počítačovému pirátství. Česká protipirátská unie odhadla způsobenou škodu na 122 milionů korun, obžalovaný její výši ale zpochybňuje.

Pirát se měl dopustit neoprávněného zásahu do autorských práv, za což mu hrozí až čtyři roky vězení. Nabízel na internetu odkazy k filmům, které si lidé stahovali nebo si je prohlíželi online.

"Obžalovaný mladík jako hlavní správce provozoval webové stránky a umístil na ně odkazy, které umožňovaly přístup k neoprávněným kopiím filmových a televizních děl," řekl MF Dnes mluvčí státního zastupitelství v Liberci Petr Hořín.

Podle obžaloby nabízel ke stažení celkem 2470 filmů. Mladý muž provozoval internetové stránky zhruba rok a půl. Již dříve uvedl, že čísla o návštěvnosti webu byla nadsazená. Odmítl tvrzení, že by přes jeho stránky zhlédli návštěvníci až 15,5 milionu filmů.

Zpochybnil tak výši škody. "Návštěvnost udávaná na webu byla samozřejmě zkreslená, abych zvýšil prestiž webu. Denní průměr byl okolo 7 tisíc lidí. To, že se mi párkrát podařilo dostat na 15 tisíc lidí, byla výjimka, a ne pravidlo," uvedl.

Protipirátské unie: Škodu jsme ještě podhodnotili

Podle protipirátské unie je ale škoda ještě podhodnocená. "Vycházeli jsme z částek, které požadují provozovatelé jako, a pokrátili jsme je minimálně na polovinu, aby to bylo snesitelné," prohlásila před časem šéfka protipirátské unie Markéta Prchalová.

I kdyby soud vyčíslení škod neakceptoval, podle státní zástupkyně zůstává jednání stejně trestné pro velký rozsah jednání obviněného.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy