Pirát nabízel tisíce filmů, napáchal škodu 122 milionů

ČTK ČTK
22. 6. 2011 9:48
Mladík z Liberce provozoval stránky plné nelegálních kopií, rozsah škody zpochybňuje
Na stránkách, které provozoval přibližně rok a půl, nabízel mladík podle obžaloby ke stažení 2470 filmů.
Na stránkách, které provozoval přibližně rok a půl, nabízel mladík podle obžaloby ke stažení 2470 filmů. | Foto: Reuters

Liberec - Sedmnáctiletého mladíka z Liberce obžalovala státní zástupkyně kvůli počítačovému pirátství. Česká protipirátská unie odhadla způsobenou škodu na 122 milionů korun, obžalovaný její výši ale zpochybňuje.

Pirát se měl dopustit neoprávněného zásahu do autorských práv, za což mu hrozí až čtyři roky vězení. Nabízel na internetu odkazy k filmům, které si lidé stahovali nebo si je prohlíželi online.

"Obžalovaný mladík jako hlavní správce provozoval webové stránky a umístil na ně odkazy, které umožňovaly přístup k neoprávněným kopiím filmových a televizních děl," řekl MF Dnes mluvčí státního zastupitelství v Liberci Petr Hořín.

Podle obžaloby nabízel ke stažení celkem 2470 filmů. Mladý muž provozoval internetové stránky zhruba rok a půl. Již dříve uvedl, že čísla o návštěvnosti webu byla nadsazená. Odmítl tvrzení, že by přes jeho stránky zhlédli návštěvníci až 15,5 milionu filmů.

Zpochybnil tak výši škody. "Návštěvnost udávaná na webu byla samozřejmě zkreslená, abych zvýšil prestiž webu. Denní průměr byl okolo 7 tisíc lidí. To, že se mi párkrát podařilo dostat na 15 tisíc lidí, byla výjimka, a ne pravidlo," uvedl.

Protipirátské unie: Škodu jsme ještě podhodnotili

Podle protipirátské unie je ale škoda ještě podhodnocená. "Vycházeli jsme z částek, které požadují provozovatelé jako, a pokrátili jsme je minimálně na polovinu, aby to bylo snesitelné," prohlásila před časem šéfka protipirátské unie Markéta Prchalová.

I kdyby soud vyčíslení škod neakceptoval, podle státní zástupkyně zůstává jednání stejně trestné pro velký rozsah jednání obviněného.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy