Oprava čtyř silnic na Liberecku přijde na 660 milionů

ČTK ČTK
6. 8. 2012 16:26
Oprava silnic po povodních se prodraží. Původně se počítalo s částkou kolem 533 milionů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Jablonec nad Nisou - Oprava čtyř silnic zničených povodní v Libereckém kraji bude o čtvrtinu dražší, než projektanti předpokládali.

Dohromady přijde na 660 milionů korun, původní odhady se přitom pohybovaly kolem 533 milionů korun. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek ministerstva pro místní rozvoj.

Drahé krajské stavby dlouhodobě kritizují opoziční Starostové pro Liberecký kraj. Mají srovnání, třeba v Hrádku nad Nisou se díky veřejným soutěžím podařilo ceny oprav po povodni snížit až o 40 procent, podobně na tom byli třeba v Chrastavě, levněji staví i Frýdlant.

Blesková povodeň v srpnu 2010 zasáhla polovinu Libereckého kraje, vyžádala si pět lidských životů a zůstaly po ní škody za více než osm miliard korun. Jen na opravu krajských silnic a mostů bude třeba dvou miliard.

Podle Krajské správy silnic bylo při povodních zásadním způsobem poškozeno 15 úseků silnic, ještě loni se silničářům podařilo opravit prvních osm, letos na podzim začnou práce na dalších čtyřech.

Opravy by se měly po dvou letech dočkat silnice druhé třídy z Frýdlantu do Bílého Potoka a také z Kryštofova Údolí přes Chrastavu a Novou Ves do Mníšku. Připravena je i oprava silnic třetí třídy v Heřmanicích a z Vísky přes Višňovou do Poustky.

"Snažili jsme se vše co nejvíce urychlit, protože dobře chápeme situaci občanů, kterým problémy s dopravní infrastrukturou komplikují život," řekl ČTK hejtmanův náměstek Martin Sepp (ČSSD). Průtahy podle něj zavinilo zdlouhavé vyjednávání s majiteli přilehlých pozemků kvůli vjezdu těžké techniky.

Opravy budou rozděleny to etap

Opravy jsou proto rozdělené do etap. V té první se budou dělat úseky zcela zničené nebo těžce poškozené, ve druhé etapě se opravy dočkají úseky poškozené méně. Třeba v případě silnice z Frýdlantu do Bílého Potoka bude stát první etapa 96 milionů korun a ta druhá přijde podle projektantů na dalších 230 milionů.

První etapa opravy silnice z Kryštofova Údolí přes Chrastavu do Mníšku bude stát 206 milionů korun a druhá dalších 186 milionů. Opravy se totiž dočkají nejen samotné silnice, rekonstrukce čekají i zničené mosty a opěrné zdi.

Podle ředitele Krajské správy silnic Jana Růžičky kraj v minulosti stavby komunikací v takovém rozsahu nikdy nezažil. Celkově přijdou opravy nejpoškozenějších silnic na 1,3 miliardy korun. Polovinu získá kraj od ministerstva pro místní rozvoj, další finance se podařilo získat z evropských fondů, velkou část ale musí zaplatit kraj ze svého.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy