Narkomanka vyskočila z okna, dealer dostal 10 let

ČTK ČTK
11. 5. 2011 12:34
Dívka se předávkovala pervitinem

Brno - Ondrej Gyngo, který zavinil smrt sedmnáctileté narkomanky z Jablonce nad Nisou, stráví deset let ve vězení.

Muž, jehož severočeské soudy potrestaly také za poskytování drog 24 lidem, neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu (NS).

V dovolání tvrdil, že zodpovědnost za dívčinu smrt nenese jen on sám. NS ale nenašel důvod k zásahu. Senát rozhodl před časem bez veřejného jednání a verdikt zpřístupnil na internetu.

Dívka byla ve stavu úzkosti

Pervitinem předávkovaná dívka vyskočila v červenci 2008 ze sedmého patra panelového domu v Jablonci nad Nisou. Pod vlivem amfetaminové psychózy se domnívala, že může létat. Psychóza se projevuje úzkostí, halucinacemi a paranoiou.

Gyngova obhajoba v dovolání uváděla, že muž odešel z bytu minimálně osm hodin před dívčinou smrtí. Dívka prý byla při jeho odchodu v klidu a nejevila žádné známky "stresu či pomatenosti".

"Nebylo prokázáno, že jen výlučně jeho zaviněním byl způsoben následek - smrt poškozené," uvedla obhajoba v dovolání.

Podle Nejvyššího soudu jsou ale argumenty obhajoby "právně irelevantní". U soudů vyšlo najevo, že dívka byla ve stavu úzkosti a obžalovaný ji poskytl a aplikoval drogu, přestože věděl, že její organismus účinky pervitinu nezvládá.

Narkomanku postihly halucinace

"Otázkou zavinění a otázkou příčinného vztahu se zabýval velmi podrobně soud druhého stupně a Nejvyššímu soudu nezbývá než na podrobné a správné úvahy tohoto soudu odkázat," stojí v rozhodnutí NS.

Gyngo podle verdiktu pervitin prodával, daroval nebo nabízel za sexuální služby 24 lidem od druhé poloviny roku 2002 do prosince 2008 hlavně v Liberci a v Jablonci nad Nisou. Některým z nich přitom v té době ještě nebylo 18, a dokonce ani 15 let.

K zákazníkům patřila i nezletilá narkomanka. Žena, kterou po aplikaci drogy postihly halucinace a paranoidní stavy, vyšla 19. července 2008 odpoledne na balkon, zavěsila se na zábradlí a pak se podle svědků se slovy "Budu lítat" pustila. Dopadla na trávník a na místě zemřela.

U soudu muž přiznal, že pervitin obstarával

Podle pravomocného rozsudku jí Gyngo předtím v noci dvakrát podal pervitin, jednou jí drogu i sám vpravil do žíly.

Jakoukoli vinu muž nejprve odmítal, později se však před soudem přiznal, že některým lidem pervitin obstaral. Popíral však, že by na oplátku požadoval sexuální služby, a nevěděl prý o nízkém věku některých svých zákazníků.

Liberecká pobočka Krajského soudu v Ústí nad Labem původně Gynga poslala na 12 let do vězení. Vrchní soud v Praze pak verdikt o dva roky zmírnil.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy