Narkomanka vyskočila z okna, dealer dostal 10 let

ČTK ČTK
11. 5. 2011 12:34
Dívka se předávkovala pervitinem

Brno - Ondrej Gyngo, který zavinil smrt sedmnáctileté narkomanky z Jablonce nad Nisou, stráví deset let ve vězení.

Muž, jehož severočeské soudy potrestaly také za poskytování drog 24 lidem, neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu (NS).

V dovolání tvrdil, že zodpovědnost za dívčinu smrt nenese jen on sám. NS ale nenašel důvod k zásahu. Senát rozhodl před časem bez veřejného jednání a verdikt zpřístupnil na internetu.

Dívka byla ve stavu úzkosti

Pervitinem předávkovaná dívka vyskočila v červenci 2008 ze sedmého patra panelového domu v Jablonci nad Nisou. Pod vlivem amfetaminové psychózy se domnívala, že může létat. Psychóza se projevuje úzkostí, halucinacemi a paranoiou.

Gyngova obhajoba v dovolání uváděla, že muž odešel z bytu minimálně osm hodin před dívčinou smrtí. Dívka prý byla při jeho odchodu v klidu a nejevila žádné známky "stresu či pomatenosti".

"Nebylo prokázáno, že jen výlučně jeho zaviněním byl způsoben následek - smrt poškozené," uvedla obhajoba v dovolání.

Podle Nejvyššího soudu jsou ale argumenty obhajoby "právně irelevantní". U soudů vyšlo najevo, že dívka byla ve stavu úzkosti a obžalovaný ji poskytl a aplikoval drogu, přestože věděl, že její organismus účinky pervitinu nezvládá.

Narkomanku postihly halucinace

"Otázkou zavinění a otázkou příčinného vztahu se zabýval velmi podrobně soud druhého stupně a Nejvyššímu soudu nezbývá než na podrobné a správné úvahy tohoto soudu odkázat," stojí v rozhodnutí NS.

Gyngo podle verdiktu pervitin prodával, daroval nebo nabízel za sexuální služby 24 lidem od druhé poloviny roku 2002 do prosince 2008 hlavně v Liberci a v Jablonci nad Nisou. Některým z nich přitom v té době ještě nebylo 18, a dokonce ani 15 let.

K zákazníkům patřila i nezletilá narkomanka. Žena, kterou po aplikaci drogy postihly halucinace a paranoidní stavy, vyšla 19. července 2008 odpoledne na balkon, zavěsila se na zábradlí a pak se podle svědků se slovy "Budu lítat" pustila. Dopadla na trávník a na místě zemřela.

U soudu muž přiznal, že pervitin obstarával

Podle pravomocného rozsudku jí Gyngo předtím v noci dvakrát podal pervitin, jednou jí drogu i sám vpravil do žíly.

Jakoukoli vinu muž nejprve odmítal, později se však před soudem přiznal, že některým lidem pervitin obstaral. Popíral však, že by na oplátku požadoval sexuální služby, a nevěděl prý o nízkém věku některých svých zákazníků.

Liberecká pobočka Krajského soudu v Ústí nad Labem původně Gynga poslala na 12 let do vězení. Vrchní soud v Praze pak verdikt o dva roky zmírnil.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy