Na Ještědu bude nová sjezdovka, ve hře jsou tři varianty

ČTK ČTK
14. 7. 2015 17:30
Představenstvo plánuje zaplatit až 60 milionů, rozhodnout se chce do podzimu.
Ještěd
Ještěd | Foto: Vojtěch Marek

Liberec - Na Ještědu zřejmě vznikne nová sjezdovka. Vytvořena bude asi do několika let úpravou některé ze stávajících tratí. Lyžařský areál na Ještědu v Liberci má devět kilometrů sjezdových tratí.

Představenstvo Sportovního areálu Ještěd (SAJ) zvažuje tři varianty, které mohou stát deset až 160 milionů korun. Vybrat z nich chce do podzimu.

"Pokud by se podařilo sehnat peníze, tak se udělá finančně náročnější. Pokud ne, tak je tam varianta, která se dá udělat i bez dotace," uvedla předsedkyně představenstva SAJ Zuzana Kocumová.

SAJ odhaduje vyšší tržby

Nejnákladnější je vytvoření nové páteřní tratě Skalka v místě stávající úzké červené sjezdovky dlouhé 1,7 kilometru. Celý svah by byl osvětlený a široký až 60 metrů.

SAJ odhaduje, že díky ní by tržby mohly stoupnout o deset milionů korun. V uplynulé sezoně vybral SAJ od lyžařů zhruba 17 milionů korun.

Součástí projektu je i vybudování zasněžování a nákup nové technologie na úpravu tratí. Pokud by se tato varianta realizovala, sjezdovku budou mít lyžaři k dispozici nejdříve za dva až tři roky.

Na deset milionů korun se odhadují náklady na prodloužení stávající stěžejní sjezdovky F10 Pod Lany, která slouží i pro noční lyžování.

"Na úpravy by nám stačilo několik měsíců," uvedl ředitel areálu Jan Svatoš. V provozu by tak mohla být už od sezony 2016/2017. Podle projektu by se sjezdovka měla prodloužit ze současných 380 na 800 metrů.

Zejména díky větší atraktivitě pro noční lyžování SAJ předpokládá zvýšení tržeb o tři miliony korun.

Komfortnější varianta

Červené sjezdovky Pod Lany se týká i třetí varianta za 35 milionů korun. "Byla by to taková komfortnější varianta prodloužení sjezdovky," uvedl Svatoš.

Zároveň by SAJ pomohla vyřešit i problém s neúměrně dlouhými frontami při čekání na lanovku u modré sjezdovky Na Pláních. Tento svah patří mezi nejatraktivnější v areálu, oblíbený je hlavně mezi rodinami s dětmi.

SAJ proto plánuje, že by Na Pláně koupil novou čtyřsedačku a stávající lanovku odtamtud přemístil ke sjezdovce Pod lany, kde je nyní jen vlek. SAJ odhaduje, že by jim tato varianta mohla zvýšit příjmy od lyžařů o 3,5 milionu korun.

Sportovní areál Ještěd je stoprocentně vlastněný Libercem. Má kolem 15 kmenových zaměstnanců, v zimě dává práci až 60 lidem. Společnost spravuje majetek za 370 milionů korun. Stará se nejen o sjezdovky na Ještědu, ale také o sportovní a rekreační areál ve Vesci a skatepark v centru města.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy