Máchovo jezero obklopí nová chráněná krajinná oblast

Pavel Baroch
21. 1. 2012 9:53
Ministr Tomáš Chalupa chce ještě letos rozšířit CHKO Kokořínsko o CHKO Máchůj kraj
Foto: doksy.com

Praha/Doksy - Mapa českých chráněných území se letos rozroste o novou Chráněnou krajinnou oblast Máchův kraj.

Ačkoliv jde o samostatné území, bude nová oblast součástí CHKO Kokořínsko. Díky tomu jeho vznik a správa zatíží státní rozpočet jen minimálně.

"Obě chráněné oblasti bude možné řídit z jednoho místa," řekl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Vedoucí CHKO Kokořínsko Ladislav Pořízek odhadnul zvýšené náklady na desítky tisíc korun. "Opravdu se to nijak zásadně neprojeví ve výdajích státu," řekl Aktuálně.cz Pořízek.

Plánovaná rozloha nového chráněného území je necelých 140 kilometrů čtverečních a kromě Máchova jezera na jihu oblasti zahrnuje i Národní přírodní rezervaci Velký a Malý Bezděz, ptačí oblast Dokeské pískovce, Mokřady nebo přírodní rezervaci Hradčanské rybníky.

165 chráněných druhů živočichů

Podle Pořízka je Machův kraj výjimečný svou přírodní rozmanitostí. Vyskytují se zde mokřady, vodní plochy, lesy i pískovcové skály. Na území roste sto chráněných druhů rostlin a žije 165 chráněných druhů živočichů.

Mezi nimi je i orel mořský, který se do Máchova kraje vrátil po 150 letech. Jeden z nejkrásnějších brouků - tesařík alpský - žije v Čechách pouze v tamních bukových lesích. Mezi endemity, které nerostou jinde na světě, patří masožravá tučnice česká a orchidej prstnanec český.

Máchovo jezero zůstane turistům

Vedoucí CHKO Kokořínsko Ladislav Pořízek uvedl, že by se vyhlášením nové CHKO Máchův ráj nemělo nic změnit například pro turisty, kteří se budou moci dál rekreovat u Máchova jezera nebo jezdit na kole po cyklistických stezkách.

"Rekreační využití je jedním z poslání chráněné krajinné oblasti," uvádí se v informačním letáku k nové CHKO. "Pokud je vstup do terénu regulován - například je zde národní přírodní rezervace - platí tato omezení již nyní a nemají s vyhlášením chráněné krajinné oblasti nic společného."

Pořízek připomněl, že CHKO je značka, která přitahuje turisty, na čemž mohou místní obce vydělat.

"Znamená i širší spektrum finančních příspěvků pro činnosti potřebné pro zachování přírodního a krajinného prostředí a také kompenzací za případná omezení. Obcím může přinést i lepší přístup k dotacím Státního fondu životního prostředí, který poskytuje podporu výstavbě čistíren odpadních vod, hospodaření s odpady či zlepšování kvality ovzduší," uvádí se v informačním letáku.

Chráněnou oblastí budou i Brdy

Máchův kraj se tak stane 26. chráněnou krajinou oblastí v Česku. Zhruba do dvou let by jí měla následovat Chráněná krajinná oblast Brdy, na místě vojenského újezdu, který armáda opouští. V Brdech bude podle ministra Chalupy ještě zapotřebí sjednat jasnou dohodu s tamními obcemi.

Chalupa naopak zatím odložil vyhlášení CHKO Soutok mezi řekami Dyje a Morava. S tamním vyšším stupněm ochrany přírody nesouhlasí místní obce, které se obávají, že by je chráněná oblast příliš omezovala.

Mapa plánované Chráněné krajinné oblasti Máchův kraj:

Foto: Agentura ochrany přírody a krajiny

 

Právě se děje

před 40 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy