Luděk Nečesaný, obviněný z korupce, zůstává v čele nemocnice

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 7. 2015 19:01
Luděk Nečesaný před týdnem oznámil, že rezignuje na funkci generálního ředitele liberecké nemocnice, protože nechce, aby jeho kauza nemocnici poškozovala.
Luděk Nečesaný.
Luděk Nečesaný. | Foto: ČTK

Liberec - Luděk Nečesaný, obviněný v červnu z korupce, zůstává generálním ředitelem Krajské nemocnice Liberec.

Nečesaný oznámil před týdnem představenstvu svůj záměr k 1. září rezignovat, protože nechtěl, aby jeho kauza nemocnici poškozovala.

Dozorčí rada ho však na mimořádném jednání přesvědčila, aby svou rezignaci stáhl a zůstal v čele nemocnice. Řekla to dozorčí rady Lena Mlejnková.

Dozorčí rada se za Nečesaného postavila už v červnu, kdy byl obviněn.

"Rezignace by nemocnici poškodila a destabilizovala"

"Neobjevily se žádné nové skutečnosti, které by byly důvodem naše stanovisko změnit. Myslím si, že jeho připravovaná rezignace by nemocnici poškodila a destabilizovala," uvedl liberecký primátor Tibor Batthyány (ANO 2011).

"Liberecká nemocnice má navíc rozběhnutou řadu projektů, které je třeba dodělat, jsme v tom nejnapjatějším období, co se týče termínů čerpání dotací z Evropské unie a dalších dotačních programů. Máme problémy s řešením zdravotnictví na Semilsku a je třeba všechny tyhle věci dodělat," doplnil turnovský starosta Tomáš Hocke (Nezávislý blok).

Za Nečesaným stojí i zaměstnanci nemocnice.

Předražení zakázek o 24 milionů

Nečesaného obvinila policie 24. června z přijetí úplatku, hrozí mu pět až 12 let vězení. Spolu je stíhána i jeho žena Šárka, které za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozí tři roky až osm let vězení.

Obvinění souvisí s údajným předražením dvou zakázek na vybavení kardiocentra a traumacentra liberecké nemocnice o 24 milionů korun.

Zakázkami z let 2008 až 2009 v celkové hodnotě zhruba 230 milionů korun se policie zabývá na základě trestního oznámení z roku 2012.

"Už když Nečesaný a jeho tým do čela nemocnice nastupovali, jsme o vyšetřování věděli," upozornil hejtman Martin Půta (STAN). Nevidí proto důvod, proč by měl Nečesaný odcházet, nemocnice je podle něj stabilizovaná a její hospodaření ziskové.

Nečesaný: "Obvinění je snaha zabránit mi v boji o syna"

Nečesaný je přesvědčen o tom, že za jeho obviněním je snaha odříznout ho od financí a zabránit mu v boji za osvobození syna Lukáše, který byl odsouzen k 13 letům vězení za vraždu.

Právníkům Nečesaného se nedávno podařilo dosáhnout u Nejvyššího soudu zrušení rozsudku a vrácení případu k hradeckému soudu.

"Policie mi zabavila 200 tisíc korun v hotovosti z trezoru, údajně že to má být nějaká záruka za škody, které jsem způsobil. Obstavili mi i účty," řekl již dříve Nečesaný. V boji za syna ho to ale podle něj rozhodně nezastaví.

Nečesaný podal proti obvinění stížnost, on i jeho žena odmítají, že by se jakékoliv trestné činnosti dopustili.

"Je pro mě důležité, že cítím podporu celé dozorčí rady," řekl Nečesaný a připustil, že by svým ukvapeným krokem zřejmě nemocnici spíš destabilizoval, než by jí pomohl. Rozhodl se proto po dohodě s dozorčí radou počkat na další vývoj ve své kauze.

"Zároveň jsem dozorčí radu seznámil s principem své obhajoby a také s tím, že moje obžaloba vůbec nehovoří o žádné škodě směrem k nemocnici," dodal ředitel.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy