Liberecký kraj zrušil miliardový tendr na údržbu silnic

ČTK ČTK
5. 9. 2012 17:08
Zadání zakázky za 2,25 miliardy kritizovala opozice, připomínky měli i uchazeči
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Liberec - Liberecký kraj zrušil tendr na správu a údržbu krajských silnic.

Zadání desetileté zakázky za 2,25 miliardy korun kritizovala od začátku opozice, připomínky však měli i uchazeči.

Kraj proto rozhodl, že zakázku připraví znova, aby se vyhnul tomu, že se někdo z uchazečů odvolá k antimonopolnímu úřadu a zakázku zmaří. Řekl to liberecký hejtman Stanislav Eichler (ČSSD).

Více než dvoumiliardový tendr na léta 2013 až 2023 vyhlásila Krajská správa silnic Libereckého kraje 30. března. Bylo to těsně před tím, než vstoupila v platnost novela, která výrazně zpřísnila podmínky pro zadávání veřejných zakázek.

"Zakázka navíc vypadá šitá na míru pro loni založenou krajskou akciovou společnost Silnice LK," řekl již dříve lídr opozičního hnutí Starostové pro Liberecký kraj Martin Půta.

Opozice se proto obávala, že to odradí případné další zájemce a kraj pak za údržbu komunikací zaplatí mnohem víc, než by bylo nutné.

Podle hejtmanova náměstka Martina Seppa byly hlavním důvodem zrušení zakázky nejasnosti v některých hodnotících kritériích a kraj také nebyl schopen specifikovat požadavky na zajištění dispečinku.

"Ukazuje se, že v současnosti ovlivňují nastavení dispečinku mimo jiné nejasnosti kolem údržby silnic I. třídy, proti předpokladu nebylo dosud ministerstvem dopravy vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele," řekl Sepp.

V kraji je podle něj údržba státních silnic úzce provázána s údržbou krajských. "Mohlo by se stát, že bychom vysoutěžili řešení, které nebude kompatibilní s údržbou a nastavením dispečinku na silnicích I. tříd," dodal.

Zimní údržba zajištěna

Liberecký kraj dává ročně na provoz správy silnic, opravy a údržbu krajských komunikací zhruba 300 milionů korun.

O silnice se ještě loni starala Krajská správa silnic, která byla založena 1. ledna 2002 jako příspěvková organizace kraje. Firma s půlmiliardovým obratem a 340 zaměstnanci spravovala přes 2100 kilometrů komunikací nižších tříd v kraji a údržbu bezmála 400 kilometrů silnic první třídy pro Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Od Nového roku je však jen servisní organizací a práce fyzicky převzala akciová společnost Silnice LK, kterou kraj navzdory obavám opozice z výprodeje majetku loni založil. Podle Seppa je to výhodnější z pohledu daní a také efektivnější.

I když se vypsání tendru na údržbu silnic zpozdí, zimní údržba krajských silnic pro přelom let 2012 a 2013 je zajištěna.

Na základě příkazní smlouvy ji provede krajská společnost Silnice LK. Smlouvu má do dubna 2013. Pak by měla údržbu převzít firma, jež zvítězí ve veřejné soutěži.

 

Právě se děje

před 17 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy