Liberecký kraj zrušil miliardový tendr na údržbu silnic

ČTK ČTK
5. 9. 2012 17:08
Zadání zakázky za 2,25 miliardy kritizovala opozice, připomínky měli i uchazeči
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Liberec - Liberecký kraj zrušil tendr na správu a údržbu krajských silnic.

Zadání desetileté zakázky za 2,25 miliardy korun kritizovala od začátku opozice, připomínky však měli i uchazeči.

Kraj proto rozhodl, že zakázku připraví znova, aby se vyhnul tomu, že se někdo z uchazečů odvolá k antimonopolnímu úřadu a zakázku zmaří. Řekl to liberecký hejtman Stanislav Eichler (ČSSD).

Více než dvoumiliardový tendr na léta 2013 až 2023 vyhlásila Krajská správa silnic Libereckého kraje 30. března. Bylo to těsně před tím, než vstoupila v platnost novela, která výrazně zpřísnila podmínky pro zadávání veřejných zakázek.

"Zakázka navíc vypadá šitá na míru pro loni založenou krajskou akciovou společnost Silnice LK," řekl již dříve lídr opozičního hnutí Starostové pro Liberecký kraj Martin Půta.

Opozice se proto obávala, že to odradí případné další zájemce a kraj pak za údržbu komunikací zaplatí mnohem víc, než by bylo nutné.

Podle hejtmanova náměstka Martina Seppa byly hlavním důvodem zrušení zakázky nejasnosti v některých hodnotících kritériích a kraj také nebyl schopen specifikovat požadavky na zajištění dispečinku.

"Ukazuje se, že v současnosti ovlivňují nastavení dispečinku mimo jiné nejasnosti kolem údržby silnic I. třídy, proti předpokladu nebylo dosud ministerstvem dopravy vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele," řekl Sepp.

V kraji je podle něj údržba státních silnic úzce provázána s údržbou krajských. "Mohlo by se stát, že bychom vysoutěžili řešení, které nebude kompatibilní s údržbou a nastavením dispečinku na silnicích I. tříd," dodal.

Zimní údržba zajištěna

Liberecký kraj dává ročně na provoz správy silnic, opravy a údržbu krajských komunikací zhruba 300 milionů korun.

O silnice se ještě loni starala Krajská správa silnic, která byla založena 1. ledna 2002 jako příspěvková organizace kraje. Firma s půlmiliardovým obratem a 340 zaměstnanci spravovala přes 2100 kilometrů komunikací nižších tříd v kraji a údržbu bezmála 400 kilometrů silnic první třídy pro Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Od Nového roku je však jen servisní organizací a práce fyzicky převzala akciová společnost Silnice LK, kterou kraj navzdory obavám opozice z výprodeje majetku loni založil. Podle Seppa je to výhodnější z pohledu daní a také efektivnější.

I když se vypsání tendru na údržbu silnic zpozdí, zimní údržba krajských silnic pro přelom let 2012 a 2013 je zajištěna.

Na základě příkazní smlouvy ji provede krajská společnost Silnice LK. Smlouvu má do dubna 2013. Pak by měla údržbu převzít firma, jež zvítězí ve veřejné soutěži.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy