Liberecký hospic se prodraží, přijde na 143 milionů

ČTK ČTK
4. 9. 2013 13:15
Je to dvakrát víc, než se počítalo ještě před dvěma lety.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Liberec - Výstavba hospice v Libereckém kraji bude nákladnější, než se původně předpokládalo.

Podle odhadu projektantů bude třeba kolem 143 milionů korun, to je dvakrát víc, než se počítalo ještě před dvěma lety.

Projekt ale zahrnuje vše včetně vybavení i venkovních úprav, kraj věří, že se v soutěži na dodavatele podaří cenu výrazně srazit, přesto chce ale požádat o navýšení evropské dotace.

Ve středu o tom informoval hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Výstavbu hospice připravuje Liberecký kraj od roku 2009, je jedním z mála v zemi, kde podobné zařízení chybí. Zatím slouží nevyléčitelně nemocným a jejich rodinám speciální pokoje v nemocnicích v Liberci, Turnově a České Lípě.

Hospic by měl vzniknout přestavbou bývalého dětského domova v centru Liberce. Pozemky a historickou budovu z přelomu 19. a 20. století v hodnotě 23 milionů korun věnovalo kraji město.

Studie počítá s rekonstrukcí budovy a dostavbou dvou křídel, v nichž budou další pokoje. Hospic bude mít kapacitu 28 lůžek, pokoje budou jednolůžkové s vlastním sociálním zařízením v prvním a druhém patře budovy.

Suterén a přízemí mají sloužit jako zázemí, v podkroví vzniknou pokoje pro stážisty a rodiny. O klienty by se mělo starat 13 sester, 15 pečovatelů a přítomen má být minimálně jeden lékař.

Času není nazbyt

Liberecký kraj bude projekt financovat s pomocí evropských dotací. Z Integrovaného programu rozvoje města (IPRM) - Atraktivní a kvalitní život v Liberci může město získat až 85 procent potřebných peněz.

Když kraj do programu projekt předkládal, počítal s cenou jen kolem 90 milionů korun, z projektu ale vyšla o 58 milionů vyšší, proto potřebuje dotaci navýšit.

"Cena je ale kompletní, nemůže se tak opakovat problém rekonstrukce libereckých lázní, kdy projekt nepočítal s vybavením," poznamenal Půta.

Kraj má nyní připravenou projektovou dokumentaci pro výběrové řízení na dodavatele. "Rádi bychom ho měli ještě do konce letošního roku, času není nazbyt," řekl hejtman.

Podle dohody s městem Liberec by měl být hospic hotov na konci příštího roku a otevřít by se měl už v lednu 2015. "Nejzazší termín dokončení je polovina roku 2015, protože jinak by nebylo možné do konce roku vyúčtovat dotaci," upozornil Půta.

 

Právě se děje

před 7 minutami

V Praze se srazil osobní vlak s rychlíkem. Několik vagonů je vykolejených. Stalo se to v místě, kde byl omezen provoz kvůli srážce vlaku s člověkem

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy