Liberecká železnice potřebuje 21 miliard na modernizaci

ČTK ČTK
4. 12. 2013 15:55
Kraj má nejvyšší podíl moderních vlaků v zemi, ale jezdí po špatných kolejích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Liberec - Železnice v Libereckém kraji potřebuje podle odhadů modernizaci téměř za 21 miliard korun. Vyplývá to z dlouhodobé koncepce rozvoje železnice, kterou představil krajský koordinátor dopravy Korid LK.

"Modernizace tratí je podmínkou dalšího rozvoje železniční dopravy. Liberecký kraj má dnes nejvyšší podíl moderních vlaků v zemi, jezdí ale po zastaralých a rozbitých kolejích, a nelze tak využít jejich vlastností," řekl novinářům manažer projektu Pavel Blažek.

Liberecký kraj se v roce 2010 zapojil do mezinárodního projektu Inter-Regio-Rail, který při zpracování koncepce železniční dopravy umožnil čerpat zkušenosti od partnerů z dalších evropských zemích.

"Kraji chyběla koncepce železniční dopravy a tady byla šance získat na její zpracování prostředky," vysvětlil ředitel Korid LK Jiří Hruboň. Koncepce je podle něj důležitá hlavně pro jednání kraje se Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) o investicích do kolejí, nástupišť a zabezpečení na území kraje.

"Přestože jsme nasadili moderní soupravy, další zlepšení cestování zatím nabídnout nemůžeme. Investice státu do zrychlení železnice se Libereckému kraji přes opakované urgence vyhýbají," hodnotí situaci hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Příští rok by ale měl přinést i v tomto směru zlepšení - SŽDC chystá zahájení modernizace trati z Liberce na Tanvald za 740 milionů korun. Slibuje podle Půty i úpravy trati z Liberce na Českou Lípu, které umožní od příštího roku zrychlit cestu mezi oběma městy na 55 minut. Nyní trvá zhruba 63 minut.

"Trať z Liberce na Tanvald je pro nás jedním z nejdůležitějších úseků, podél této trati bydlí zhruba 170.000 obyvatel," řekl Blažek. Kolem trati tak žije téměř 40 procent obyvatel kraje, hojně využívána je také turisty. Patří k nejvytíženějším, vlaky tam denně přepraví v průměru 2180 lidí.

Moderními soupravami jezdí více lidí

Nejvytíženější tratí v kraji je trasa z Liberce do Hrádku nad Nisou, kterou denně využije 2637 lidí. Počet cestujících výrazně stoupl v roce 2011, kdy tam začaly jezdit moderní soupravy, které jezdí až stokilometrovou rychlostí. Počet cestujících stoupl o 64 procent.

Trať do Hrádku už prošla úpravami, aby mohly vlaky zrychlit. Na většině míst v Libereckém kraji se však rychlost vlaků pohybuje jen mezi 40 až 60 kilometry v hodině, víc stav kolejí nedovoluje. Platí to i pro hlavní tratě na Turnov a dál na Pardubice či do Prahy. Zlepšení spojení na Prahu je pro kraj z dlouhodobého hlediska prioritou.

Náklady na modernizaci trati od Liberce po Mladou Boleslav se ale odhadují na 14,7 miliardy korun, z toho zhruba polovinu bude stát vyhloubení dvou tunelů, které zrychlí dopravu mezi Libercem a Turnovem. "Už to by Libereckému kraji hodně pomohlo," poznamenal Blažek.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Lidé v Praze i v Brně pořádají demonstrace proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy