Liberec výrazně omezí pouliční i podomní prodej

ČTK ČTK
22. 2. 2013 8:34
Nový tržní řád začne v krajském městě platit od 25. března
Až na výjimky nebudou moci prodejci ve stotisícovém Liberci nabízet své zboží na ulicích ani v domech.
Až na výjimky nebudou moci prodejci ve stotisícovém Liberci nabízet své zboží na ulicích ani v domech. | Foto: Ludvík Hradilek

Liberec - Až na výjimky nebudou moci prodejci ve stotisícovém Liberci nabízet své zboží na ulicích ani v domech.

Nový tržní řád začne v krajském městě platit od 25. března. Řekl to tajemník magistrátu Jindřich Fadrhonc.

"Podstatou zpracování nového tržního řádu je omezit pouliční a podomní prodej," uvedl tajemník.

Od konce března budou moci pouliční prodejci nabízet své zboží jen na sportovištích, koupalištích či v bazénech. Zákaz se nevztahuje ani na dobročinné sbírky, tržiště a od dubna do října na restaurační předzahrádky.

Beztrestně také mohou prodejci nabízet v období adventu vánoční zboží, jako jsou stromky, ryby nebo jmelí, a 20 dnů před Velikonocemi kraslice či pomlázky.

Podle primátorky Martiny Rosenbergové (ČSSD) by se ale už nemělo stávat, že lidi budou na ulici obtěžovat prodejci s nabídkou parfémů, služeb operátorů nebo zdravotních pojišťoven.

Zástupci firem by také ani neměli zvonit na byty v domech s nabídkou svých služeb. "Pokud se tak stane, občan může zavolat městskou policii," uvedla primátorka.

Strážníci podle svého ředitele Ladislava Krajčíka dosud neměli možnost proti pouličním nebo podomním prodejcům zakročit. "Lidé se na nás obraceli, ale nemohli jsme to řešit," konstatoval Krajčík.

Podle primátorky jsou ve městě problémy nejen s pouličními prodejci, ale i s žebráky. Vedení města proto zvažuje i přijetí vyhlášky zakazující žebrání.

Liberec se už v minulosti pokusil pouliční prodejce vytlačit z centra pomocí vyhlášky o veřejném pořádku. Vyhlášku ale městu zrušil Ústavní soud na základě podnětu ministerstva vnitra, které Liberci doporučovalo, aby aktivity trhovců reguloval tržním řádem.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Europarlament je připraven brexitovou dohodu schválit včas, ale až po Britech

Evropský parlament je připraven hlasovat o brexitové dohodě do konce října, aby nebyl nutný další odklad odchodu Británie z Evropské unie. Řekl to po dnešním jednání s prezidenty a premiéry unijních států předseda EP David Sassoli. Nejdříve však podle něj musí dohodu podpořit lídři EU a schválit britský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy