Liberec potřebuje peníze. Přes inzeráty prodává budovy

ČTK ČTK
21. 9. 2011 22:30
V Simonově vile donedávna sídlil kojenecký ústav, opozici se prodej nelíbí
I přes další škrty skončíme letos zřejmě s padesátimilionovým schodkem, přiznává liberecké vedení.
I přes další škrty skončíme letos zřejmě s padesátimilionovým schodkem, přiznává liberecké vedení. | Foto: Martina Machová

Liberec - Navzdory stagnaci realitního trhu se Liberci zřejmě podaří prodat předválečnou Simonovu vilu, v níž donedávna sídlil kojenecký ústav.

Radnice za ni požaduje 17 milionů korun a má zájemce, který je ochoten cenu akceptovat. Dalších 15 milionů přitom bude podle odhadů potřebovat na její rekonstrukci.

Ve vile se i přes působení kojeneckého ústavu zachovalo mnoho z původní výzdoby, zájemců bylo pět, nabídku ale předložil jen jediný, řekl ve středu novinářům primátorčin náměstek Jiří Šolc (Liberec občanům). Kupec chce podle něj vilu k bydlení.

Vila na rozlehlém pozemku mezi Husovou a Bendlovou ulicí byla postavena ve 20. letech minulého století. Pro tehdejšího policejního inspektora Adolfa Simona ji navrhl architekt Franz Radetzky. Po druhé světové válce byla znárodněna a od roku 1953 sloužila jako kojenecký ústav.

Opozice by ve vile zřídila mateřskou školu

Prodej cenné hrázděné vily kritizuje opozice, která by ji raději využila pro mateřskou školu. Podle Šolce by ale objekt nutně potřeboval rekonstrukci nejméně za deset milionů korun.

Nová místa pro předškoláky chce radnice vybudovat s menšími náklady v nevyužitých pavilonech základních škol. "Až bude dětí méně, bude možné je využít třeba pro družiny," vysvětlil Šolc.

Radnice cennou nemovitost nabídla zcela novým způsobem. Nabídku zveřejnila na internetových stránkách města, inzerát se ale objevil i v tisku. "Snažíme se získat z prodeje našich nemovitostí co nejvíc a tohle je jedna z cest. Realitní kancelář jsme nevyužili, protože to stojí peníze," uvedl Šolc.

Město chce podobně postupovat i při prodeji dalších nemovitostí, připravuje proto novelu privatizačních pravidel. Už teď ale zveřejňuje na svých stránkách prodej každého pozemku. "Chceme, aby to bylo co nejvíce transparentní," dodal náměstek.

Město chce prodat i část ZŠ Švermova

Město už připravuje prodej další velké nemovitosti - nabídnout chce část budovy Základní školy Švermova, kterou pronajímá Vysoké škole Karla Engliše. Objekt je samostatná budova, radnice za ni chce 11 milionů korun.

Radnice potřebuje každou korunu, ukazuje se totiž, že příjmy byly letos naplánovány příliš optimisticky. Výběr daně z příjmů od živnostníků je nižší, než se předpokládalo, šestnáctimilionový je i propad ve výběru daně z nemovitosti, která byla loni nadhodnocena.

"I přes další škrty skončíme letos zřejmě s padesátimilionovým schodkem, některé věci bude nutné přesunout do příštího roku," uzavřel Šolc.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy