Liberec má opět tajemníka, napotřetí a po pádu koalice

ČTK ČTK
4. 5. 2011 16:48
Kauza bude mít ještě dohru, poražená kandidátka se obrátila na vnitro
Liberecký magistrát
Liberecký magistrát | Foto: Jan Langer

Liberec - Magistrát v Liberci má po pěti měsících opět tajemníka.

Do čela úřadu s 360 zaměstnanci nastoupil od května Jindřich Fadrhonc, který má dlouholeté zkušenosti z vedení městských úřadů v Chrastavě a Českém Krumlově.

Nastupuje v době, kdy se připravuje změna vyplácení sociálních dávek, což se v Liberci dotkne podle odhadů zhruba 30 úředníků sociálního odboru, kteří by měli odejít. Jak bude změna organizována, a kdo ji zaplatí, zatím stále není jasné, řekl Fadrhonc.

Liberecký magistrát byl bez tajemníka od loňského listopadu, kdy na svůj post po změně politického vedení města rezignoval Marek Řeháček. Spolu s ním odešlo i dalších osm úředníků včetně tiskového mluvčího.

Chce navázat na práci svého předchůdce

Řeháček stál v čele úřadu osm let, mimo jiné magistrát výrazně zredukoval a zavedl úřední dny každý den včetně sobotního dopoledne.

Od Nového roku působí v sousedním Jablonci. Práci svého předchůdce nový tajemník ocenil. "Chtěl bych na něj navázat, v Liberci by se mnohá města mohla učit," řekl Fadrhonc.

Liberecká radnice vybrala tajemníka až napotřetí. Výběrové řízení vypsala už loni v prosinci. Rada ani výběrová komise se ale nedokázaly shodnout na jednom ze dvou kandidátů, kteří postoupili do nejužšího výběru. Tehdejší primátor Jan Korytář (Změna pro Liberec) pak řízení zrušil a vyhlásil nové.

V něm doporučila výběrová komise opět dva kandidáty - Alenu Dvořáčkovou a právě Fadrhonce. Korytář si vybral Dvořáčkovou, to ale kritizovali koaliční partneři, protože nebyla apolitická - Korytářovu stranu před volbami aktivně podporovala.

Jmenování Dvořáčkové pak uvízlo na krajském úřadu. Ředitel René Havlík, který ho měl potvrdit, opakovaně žádal doplnění dokumentů, aby mohl souhlas vydat. Než to stihl, zastupitelé primátora Korytáře odvolali a jeho statutární náměstkyně Martina Rosenbergová nechala žádost o souhlas se jmenováním Dvořáčkové stáhnout. Na místo tajemníka vybrala Fadrhonce, který je podle ní zkušenější, a Havlík jmenování potvrdil.

Kauza ale bude mít ještě dohru. Poražená kandidátka Dvořáčková se se stížností na postup Havlíka obrátila na ministra vnitra. "Ministerstvo ale zatím případ neuzavřelo," řekla Petra Schneiderová z tiskového oddělení.

 

Právě se děje

Další zprávy