Konec drahých zakázek, žádá opozice v Libereckém kraji

ČTK ČTK
1. 2. 2012 6:46
Opozice volá po otevřených soutěžích, které by srazily cenu zakázek
V otevřené soutěži by byly ceny nižší, říkají opoziční zastupitelé Libereckého kraje.
V otevřené soutěži by byly ceny nižší, říkají opoziční zastupitelé Libereckého kraje. | Foto: Jan Langer

Liberec - Opoziční Starostové pro Liberecký kraj připravili novou směrnici, která má zaručit transparentní zadávání veřejných zakázek. Všechny zakázky nad 200 000 korun by podle ní měl Liberecký kraj zveřejňovat na svých internetových stránkách, aby se mohlo přihlásit co nejvíce uchazečů.

V současné době směrnice tuto povinnost neukládá, i u zakázek za 125 milionů korun stačí kraji oslovit pět vybraných zájemců. Zveřejněním zakázek může kraj uspořit nemalé peníze, řekl předseda klubu starostů Martin Půta, který v úterý návrh předal hejtmanovi.

Návrh se osvědčil městům v kraji

Návrh nové směrnice o veřejných zakázkách vychází z praktických zkušeností měst Semily, Hrádek nad Nisou nebo Liberce. Třeba v Hrádku se díky otevřeným soutěžím podařilo výrazně zlevnit zakázky na opravu škod po předloňských povodních.

"Městu se podařilo u většiny akcí ušetřit kolem 40 procent z předpokládaných projekčních cen," řekl Půta. V Semilech podobně srazili třeba cenu nové lávky přes Jizeru. Projektanti náklady odhadovali na 23,5 milionu korun, vítězná firma ji ale postaví za 12,9 milionu. Radnice dostala 26 nabídek z nichž tři byly pod 13 miliony korun.

Starostové by rádi, aby směrnice platila už od dubna. "Vázány by jí měly být nejen rezorty krajského úřadu, ale také všechny příspěvkové organizace, platit by měla například i pro akciovou společnost Silnice LK, která spravuje krajské komunikace," dodal Půta.

Krajský radní Zdeněk Bursa (ČSSD) na úterním jednání zastupitelstva doporučil, aby kraj se směrnicí počkal na novelu zákona o veřejných zakázkách. Přesto se nakonec zastupitelé dohodli, že o směrnici budou jednat na březnovém zasedání.

Předražené mosty byly poslední kapkou

O problematice zadávání zakázek se na úrovni kraje začalo intenzivně diskutovat loni na podzim, po soutěžích na rekonstrukce mostů na krajských silnicích. Původně kraj vypsal jediný tendr na opravu 50 mostů za 400 milionů korun, antimonopolní úřad ho ale kvůli diskriminačně nastaveným kritériím zrušil.

Správa silnic zadala soutěže znova po jednotlivých mostech tak, že oslovila dodavatele. To je podle starostů důvod, proč bude oprava 19 ze zadávaných mostů o 43 procent dražší než v původním tendru. V otevřené soutěži by podle Půty byly ceny nižší, a kraj tak mohl opravit víc mostů.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 32 minutami

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy