Kittner odmítl obvinění z machinací s pozemky

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 11. 2013 13:11
Bývalý liberecký primátor v pátek u soudu prohlásil, že si není vědom pochybení.
Bývalý primátor Liberce Jiří Kittner.
Bývalý primátor Liberce Jiří Kittner. | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Výslechem bývalého libereckého primátora Jiřího Kittnera pokračovalo v pátek u Krajského soudu v Liberci projednávání údajných machinací s pozemky Liberce.

Kittner si není vědom žádného porušení svých povinností, řekl, že vždy postupoval v zájmu města. Exprimátorovi hrozí za zneužití pravomoci veřejného činitele a porušování pravidel při správě cizího majetku deset let vězení.

Dalším dvěma bývalým představitelům Sportovního areálu Ještěd (SAJ) i města Pavlu Krenkovi a Jiřímu Zeronikovi až dvanáct let.

Jde o obchody z let 2003 a 2006, kdy město levně převedlo své pozemky na svoji akciovou společnost a SAJ je následně podle obžaloby nevýhodně směnil nebo prodal.

Škodu státní zástupce vyčíslil na 13 milionů korun, město a SAJ dohromady vymáhají dokonce 23 milionů. "Jsem přesvědčen, že jsem nezpůsobil nějakou škodu," uvedl Kittner.

Obžaloba je podle něj postavena na tom, že zná výsledky některých událostí spojených s rozvojem areálu na Ještědu a přípravou lyžařského mistrovství světa, což prý tehdy nemohl nikdo předvídat.

Tři sporné obchody

"Museli jsme se připravovat na různé varianty, které nenastaly. Kdybych to tenkrát věděl, postupoval bych jinak," řekl.

Bývalého primátora se dotýkají tři obchody. V jednom případě získali bratři Klusáčkové tři byty v centru města a další tři pozemky za restauraci Mošner, jež se nachází u spodní stanice kabinkové lanovky na Ještědu. Škoda podle obžaloby přesahuje 3,3 milionu.

Podle Kittnera to byl ale typický případ, kdy je kupující v nevýhodné pozici a postupovat se podle obvyklých cen nedá. "Rozhodujícím parametrem je, na čem je vlastník s námi se ochoten dohodnout," konstatoval.

Podle něj to je obdobné, jako když se stát dohadoval se statkářkou Ludmilou Havránkovou, která léta bránila výstavbě dálnice u Hradce Králové. I v tomto případě nechtěli bratři Klusáčkové ze svých požadavků slevit.

"Nebyli nuceni restauraci prodávat, přinášela jim zisk," řekl exprimátor.

To samé podle něj platí i pro směnu zahrady v Husově ulici v centru města za pozemky vedoucí ke sjezdovce na Pláních. SAJ chtěl mít areál celistvý bez toho, že by část vlastnil někdo jiný a mohl tak ovlivňovat jeho budoucnost. Proto na tento obchod přistoupil, podle obžaloby ale vznikla škoda za 2,5 milionu.

Kittner: Cena byla dobrá

Obžaloba Kittnera viní i z podílu na údajně nevýhodném prodeji budovy Kolory ve Vesci. SAJ ji původně získal v souvislosti s výstavbou čerpací stanice pro zasněžování běžeckého okruhu, zvolilo se ale nakonec jiné řešení. SAJ poté budovu prodal napřímo realitní kanceláři za zhruba milion korun.

Podle Kittnera se ji město předtím neúspěšně snažilo prodat více než desetkrát, proto se zvolil tento způsob prodeje, který zařizoval Zeronik. S ohledem na špatný stav nemovitosti považoval tehdy Kittner cenu za dobrou.

"Realitka nabídla více, než jsme čekali," dodal. MF Dnes již dříve uvedla, že realitní kancelář dokázala za necelý rok prodat budovu za téměř trojnásobek toho, za kolik ji získala.

 

Právě se děje

Další zprávy