Kauza kolem MS v Liberci: Bývalý rektor nevypovídal

ČTK ČTK
29. 5. 2013 12:21
Bývalý rektor a spolumajitel firmy Investing CZ jsou obviněni z pletich
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Liberec - Liberecký okresní soud začal projednávat další případ v souvislosti s rekonstrukcí univerzitních kolejí pro lyžařské mistrovství světa, které se v Liberci konalo v únoru 2009.

Z pletichy při veřejné soutěži jsou obžalovaní bývalý rektor univerzity Vojtěch Konopa a spolumajitel firmy Investing CZ Josef Nadrchal. Hrozí jim dva roky až osm let vězení.

Konopa odmítl vypovídat, Nadrchal se cítí nevinný. Líčení soud odročil na červenec.

Firma Investing CZ při opravě kolejí zajišťovala investorsko-inženýrskou činnost včetně realizace výběrových řízení.

Bývalý rektor a jednatel firmy čelí obžalobě za to, že bez soutěže zadali dodatečnou zakázku na dodávku nábytku v hodnotě zhruba 25 milionů korun vítězi původní zakázky.

Firma získala dodatečnu zakázkou tři miliony

Liberecká firma Syner tím podle obžaloby získala prospěch asi tři miliony. Podle státního zástupce uzavřením této smlouvy škola také porušila závazné podmínky ministerstva školství (MŠMT) pro stavbu, když o schválení zakázky požádala až dodatečně.

Nadrchal tvrdí, že jednali v zájmu univerzity a jen řešili vzniklé problémy. S novým nábytkem pro všechny pokoje kolejí se podle něj počítalo už při přípravě stavby, chybou projektanta ale byl v zadávací dokumentaci jen pro dvě z šesti budov.

Podle Nadrchala problém řešili od února 2007 asi tři čtvrtě roku. Zvolené řešení považuje za nejlepší, protože neohrozilo začátek školního roku na univerzitě i včasné dokončení zakázky před šampionátem.

Odmítá také, že by stavební firma na dodatečné zakázce, jež zahrnovala i další stavební práce za zhruba 19 milionů, nepřiměřeně vydělala. Podle Nadrchala dodala nábytek za stejné ceny, jaké poskytla už při vyhraném výběrovém řízení.

Porušovali se podmínky MŠMT

Nadrchal také tvrdí, že nejednali bez vědomí ministerstva. Zároveň však potvrdil, že podmínky MŠMT se porušovaly po celou dobu stavby.

"Spolupráce s ministerstvem byla zdlouhavá a nepružná," řekl. Za příklad uvedl podepsání první smlouvy se Synerem, jako vítězem zakázky v roce 2006.

Podle podmínek MŠMT sice měla být stavba předána až po potvrzení o financování projektu, z ministerstva ale přišly až o 45 dnů později s tím, že do dvou dnů se má prostavět 50 milionů korun. "

Za dva dny se to nedá zvládnout," tvrdí Nadrchal. Z toho usuzuje, že MŠMT o zahájení stavby muselo vědět s předstihem. To samé se podle něj opakovalo o rok později, kdy dostali od MŠMT dodatečný souhlas k dodatečné zakázce na nábytek.

Za rekonstrukci kolejí zaplatil stát 350 milionů korun. Vysokoškolský areál se opravoval díky tomu, že v době mistrovství na kolejích bydlely sportovní týmy.

Pracovníci Nejvyššího kontrolního úřadu, kteří se využitím státní dotace zabývali už v době stavby, ale našli mnoho pochybení.

Před soudem již stanuli jiní dva muži a žena v související kauze nedodaného, ale zaplaceného nábytku. Okresní soud je zprostil obvinění, krajský soud ale případ vrátil k novému projednání.

Obžalováni jsou Jindřiška Máchová z firmy Syner, Petr Patrman za Investing CZ a ředitel kolejí a menz Zdeněk Kračmar.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Babiš nemá s Kulhánkem jako případným ministrem zahraničí problém. Ve čtvrtek se sejde i se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá problém s kandidátem ČSSD na ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Řekl to ve středu Rádiu Z. Prezident Miloš Zeman přijme Kulhánka ve čtvrtek na zámku v Lánech. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Spolupráce by podle Babiše mohla být ještě lepší než s jeho předchůdcem v čele české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD). Ve čtvrtek ráno se chce premiér s Kulhánkem sejít, řekl novinářům. "Budeme diskutovat o zahraniční politice," řekl Babiš. Dodal, že Kulhánka považuje za pracovitého a slušného člověka.

Kulhánek je dlouhodobým Hamáčkovým spolupracovníkem. Zastával také pozici náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální na ministerstvu zahraničí v době, kdy úřadu šéfoval Zaorálek. Náměstkem byl také na ministerstvu obrany. Kulhánek studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze, magisterský titul má z washingtonské Georgetown University.

Po Kulhánkově nástupu na ministerstvo vnitra média upozornila na jeho angažmá v čínské společnosti CEFC Europe, kam nastoupil po odchodu z ministerstva zahraničí. Experti oslovení Hospodářskými novinami to vnímali jako bezpečnostní riziko. "V minulosti jsem působil ve firmě jako externí konzultant a mimo jiné jsem se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí v EU," řekl k tomu tehdy Kulhánek.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Irská komise prošetřuje Facebook kvůli únikům osobních dat uživatelů

Irská Komise pro ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat americkou internetovou společnost Facebook v souvislosti s rozsáhlým únikem osobních údajů uživatelů. Komise oznámila, že zkoumá, zda firma neporušila pravidla Evropské unie na ochranu soukromí.

Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevily soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození.

DPC uvedla, že se v souvislosti s touto zprávou obrátila na firmu Facebook. Dodala, že na základě informací, které od ní získala, dospěla k názoru, že mohlo dojít k porušení pravidel EU na ochranu soukromí, jež jsou známá pod zkratkou GDPR (General Data Protection Regulation). DPC je v EU hlavním regulátorem firmy Facebook, protože evropské ústředí podniku se nachází v Irsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na Euro po porážce v Polsku nepostoupili

Čeští futsalisté se na mistrovství Evropy v příštím roce neprobojovali. Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v závěrečném šestém utkání kvalifikace prohráli v Polsku 5:8 a ve čtyřčlenné skupině obsadili nepostupové třetí místo.

Po domácí remíze 3:3 s Polskem z minulého týdne potřeboval český celek k přímému postupu na šampionát zvítězit. Hosté, kteří byli mírným favoritem, začali náporem a už ve třetí minutě otevřel skóre s pomocí tyče Janovský. Poláci třemi góly otočili stav, ale ještě do pauzy srovnali David Drozd s Koudelkou.

Na začátku druhé dvacetiminutovky Seidlerova přízemní střela překvapivě zapadla do sítě a Češi znovu vedli. Poté ale začal zářit polský střelec Leszczak, který během minuty obrátil skóre. V 37. minutě z penalty zkompletoval hattrick a hosté už na zvrat neměli. Leszczak se nakonec pár sekund před závěrečným hvizdem dočkal čtvrté branky v zápase.

Český tým si ve skupině připsal dvě kontumační výhry 5:0 nad Norskem, v dalším průběhu už ale nezvítězil. Svěřenci trenéra Neumanna nenavázali na překvapivý postup na letošní mistrovství světa, které bude hostit Litva.Další zprávy