Kauza kolem MS v Liberci: Bývalý rektor nevypovídal

ČTK ČTK
29. 5. 2013 12:21
Bývalý rektor a spolumajitel firmy Investing CZ jsou obviněni z pletich
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Liberec - Liberecký okresní soud začal projednávat další případ v souvislosti s rekonstrukcí univerzitních kolejí pro lyžařské mistrovství světa, které se v Liberci konalo v únoru 2009.

Z pletichy při veřejné soutěži jsou obžalovaní bývalý rektor univerzity Vojtěch Konopa a spolumajitel firmy Investing CZ Josef Nadrchal. Hrozí jim dva roky až osm let vězení.

Konopa odmítl vypovídat, Nadrchal se cítí nevinný. Líčení soud odročil na červenec.

Firma Investing CZ při opravě kolejí zajišťovala investorsko-inženýrskou činnost včetně realizace výběrových řízení.

Bývalý rektor a jednatel firmy čelí obžalobě za to, že bez soutěže zadali dodatečnou zakázku na dodávku nábytku v hodnotě zhruba 25 milionů korun vítězi původní zakázky.

Firma získala dodatečnu zakázkou tři miliony

Liberecká firma Syner tím podle obžaloby získala prospěch asi tři miliony. Podle státního zástupce uzavřením této smlouvy škola také porušila závazné podmínky ministerstva školství (MŠMT) pro stavbu, když o schválení zakázky požádala až dodatečně.

Nadrchal tvrdí, že jednali v zájmu univerzity a jen řešili vzniklé problémy. S novým nábytkem pro všechny pokoje kolejí se podle něj počítalo už při přípravě stavby, chybou projektanta ale byl v zadávací dokumentaci jen pro dvě z šesti budov.

Podle Nadrchala problém řešili od února 2007 asi tři čtvrtě roku. Zvolené řešení považuje za nejlepší, protože neohrozilo začátek školního roku na univerzitě i včasné dokončení zakázky před šampionátem.

Odmítá také, že by stavební firma na dodatečné zakázce, jež zahrnovala i další stavební práce za zhruba 19 milionů, nepřiměřeně vydělala. Podle Nadrchala dodala nábytek za stejné ceny, jaké poskytla už při vyhraném výběrovém řízení.

Porušovali se podmínky MŠMT

Nadrchal také tvrdí, že nejednali bez vědomí ministerstva. Zároveň však potvrdil, že podmínky MŠMT se porušovaly po celou dobu stavby.

"Spolupráce s ministerstvem byla zdlouhavá a nepružná," řekl. Za příklad uvedl podepsání první smlouvy se Synerem, jako vítězem zakázky v roce 2006.

Podle podmínek MŠMT sice měla být stavba předána až po potvrzení o financování projektu, z ministerstva ale přišly až o 45 dnů později s tím, že do dvou dnů se má prostavět 50 milionů korun. "

Za dva dny se to nedá zvládnout," tvrdí Nadrchal. Z toho usuzuje, že MŠMT o zahájení stavby muselo vědět s předstihem. To samé se podle něj opakovalo o rok později, kdy dostali od MŠMT dodatečný souhlas k dodatečné zakázce na nábytek.

Za rekonstrukci kolejí zaplatil stát 350 milionů korun. Vysokoškolský areál se opravoval díky tomu, že v době mistrovství na kolejích bydlely sportovní týmy.

Pracovníci Nejvyššího kontrolního úřadu, kteří se využitím státní dotace zabývali už v době stavby, ale našli mnoho pochybení.

Před soudem již stanuli jiní dva muži a žena v související kauze nedodaného, ale zaplaceného nábytku. Okresní soud je zprostil obvinění, krajský soud ale případ vrátil k novému projednání.

Obžalováni jsou Jindřiška Máchová z firmy Syner, Petr Patrman za Investing CZ a ředitel kolejí a menz Zdeněk Kračmar.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy