Krajský sněm ANO v Libereckém neakceptoval navrženého kandidáta. Lídrem bude Volfová

ČTK ČTK
19. 2. 2016 23:30
Krajský sněm ANO v pátek večer vybral pro krajské volby v Libereckém kraji jiného volebního lídra, než jakého doporučilo krajské předsednictvo strany. Kandidátku povede Jiřina Volfová. Krajské předsednictvo jako lídra doporučovalo ředitele českolipské nemocnice Jaroslava Kratochvíla, sněm ale tento návrh neakceptoval.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Liberec - Krajský sněm ANO v pátek večer vybral pro krajské volby v Libereckém kraji jiného volebního lídra, než jakého doporučilo krajské předsednictvo strany. Kandidátku povede Jiřina Volfová, sdělil liberecký primátor Tibor Batthyány (ANO). Volfová podle něj pracuje v České Lípě na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Krajské předsednictvo jako lídra doporučovalo ředitele českolipské nemocnice Jaroslava Kratochvíla, sněm ale tento návrh neakceptoval. "Je to jednoduché, nedostal (Kratochvíl) podporu," uvedl Batthyány. Ředitel českolipské nemocnice bude na kandidátce osmičkou. Protikandidátem Kratochvíla na pozici lídra byl původně někdejší ředitel Školského úřadu v Liberci Robert Gamba, ten bude na kandidátce dvojkou.

ANO se krajských voleb zúčastní poprvé, cílem je podle Batthyányho vyhrát. Poslední krajské volby vyhráli v Libereckém kraji před čtyřmi lety Starostové pro Liberecký kraj se ziskem 13 křesel. Za nimi skončili komunisté s deseti místy v krajském zastupitelstvu. Stejný počet mandátů získala i Změna pro Liberecký kraj. ČSSD obsadila sedm křesel a ODS pět.

ANO si dnes vybíralo i nového krajského předsedu, Batthyány na funkci před několika týdny rezignoval. Delegáti volili ze čtyř kandidátů, mezi nimi byla i poslankyně Jana Pastuchová. Sněm ale nakonec vybral místostarostku Stráže nad Nisou Danielu Kysilkovou. Získala zhruba 60 procent hlasů. Volba byla dvoukolová.

Andrej Babiš se bude muset smířit s tím, že někteří členové hnutí si myslí něco jiného než on. Současné komunální problémy ANO proto mohou být přínosné pro všechny. | Video: Petr Fischer
 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy