K soudu míří další kauza spojená s MS v Liberci

ČTK ČTK
16. 9. 2011 15:34
Dva muži a žena připravili libereckou univerzitu o čtyři miliony korun
Mistrovství končí, výzdoba se balí. Ještě v neděli večer, jen několik desítek minut poté, co ve Vesci proběhl cílem poslední vítěz šampionátu Nor Petter Northug.
Mistrovství končí, výzdoba se balí. Ještě v neděli večer, jen několik desítek minut poté, co ve Vesci proběhl cílem poslední vítěz šampionátu Nor Petter Northug. | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Další případ spojený s lyžařským šampionátem, který se počátkem roku 2009 uskutečnil v Liberci, zamíří k soudu.

Dva muži a jedna žena podle obžaloby spáchali podvod za téměř čtyři miliony korun. Tolik zaplatila liberecká univerzita za nábytek, který ve skutečnosti nikdy nebyl dodán.

Obžalovaným hrozí od dvou do osmi let vězení, uvádí MF Dnes. V souvislosti s přípravou mistrovství byli již dříve obžalováni bývalý rektor liberecké univerzity a majitel společnosti Investing CZ, která prováděla technický dozor.

Kauza souvisí s dodávkou nábytku pro koleje liberecké univerzity. Ty se před lyžařským šampionátem připravovaly pro hosty a sportovní týmy. Podvodu se podle žalobce dopustili šéf Kolejí a menz Technické univerzity, účetní zhotovitele stavby, kterou byla stavební společnost Syner, a bývalý zástupce investora - liberecké společnosti Investing CZ.

Faktury a soupisy neprovedených prací

"Svým jednáním společně obohatili zhotovitele stavby o částku přesahující 3 900 000 korun," uvedl mluvčí Okresního státního zastupitelství v Liberci Petr Hořín.

Jedná se o další případ, který vyplynul z šetření Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ten se po lyžařském šampionátu začal zabývat využitím státní dotace při rekonstrukci areálu vysokoškolských kolejí.

"Zhotovitel stavby účtoval investorovi - Technické univerzitě v Liberci - dodávky nábytku, který ve skutečnosti nebyl dodán. Technická univerzita v Liberci tyto faktury v plné výši proplatila," dodal Hořín.

Žalobce tvrdí, že obžalovaná trojice sice věděla, že část původně plánovaného nábytku na univerzitní koleje nebyla přivezena, přesto nechala pracovnice Syneru vystavit faktury a soupisy provedených prací. Ty obsahovaly i nedodaný nábytek. Postupovala tak celkem ve čtyřech případech.

Univerzita nechce obžalobu šéfa kolejí a menz komentovat

"Pracovník technického dozoru investora, který byl povinen provést kontrolu dodaného nábytku, každou z těchto faktur schválil jako správnou. Pracovník Technické univerzity v Liberci pak zajistil, aby univerzita nesprávnost faktur nezjistila a v plné výši je proplatila," doplnil Hořín.

Univerzita zatím nechce obžalobu šéfa kolejí a menz komentovat. "Do skončení všech soudních úkonů se nebude Technická univerzita k celé události nijak vyjadřovat," uvedla mluvčí liberecké univerzity Jaroslava Kočárková. Obžalobu nekomentovala ani společnost Syner.

Podívejte se na fotky z charitativních akcí konaných v rámci šampionátu:

Je to už druhá kauza související s přípravou lyžařského mistrovství světa v Liberci. I první dvě obžaloby, které padly počátkem letošního roku, souvisely s rekonstrukcí libereckých kolejí.

Bývalý rektor a majitel firmy Investing CZ čelí obžalobě za to, že zadali dodatečnou zakázku na dodávku nábytku zhruba za 24,3 milionu korun bez jakékoli soutěže vítězi původní zakázky.

"Dle názoru obžaloby tímto jednáním úmyslně vyloučili ostatní možné soutěžitele," uvedl Hořín. Dopustili se tak pletichy při veřejné soutěži a hrozí jim dva až osm let za mřížemi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Německo podle Bildu nařídí méně topit na pracovištích a šetřit s energiemi

Nevytápět společné prostory, které neslouží k dlouhodobému pobytu lidí, zakázat noční osvětlení památek či reklam nebo topit na pracovištích podle typu fyzické práce v rozmezí od 12 do 19 stupňů. S tím podle informací deníku Bild počítá návrh energetických úspor německého ministra hospodářství Roberta Habecka, který by v nadcházejícím týdnu měla schválit vláda kancléře Olafa Scholze.

Kvůli nejistotě ohledně dodávek ruského plynu hledá Německo úspory a nové dodavatele, aby překonalo nadcházející zimu. Habeck kvůli tomu vypracoval návrh, který by šetrné nakládání s energiemi plošně nařizoval. Podle Bildu se již například nepočítá s tím, že by se vytápěly vstupní haly na úřadech a školách či čekárny na úřadech. Nemocnic, pečovatelských zařízení a školek by se to netýkalo. V neobydlených veřejných budovách chce ministr odpojit průtokové ohřívače a bojlery.

Zakázáno by bylo noční osvětlování památek, veřejných budov a reklamních ploch. Habeck již dříve nařídil odpojit osvětlení budov svého ministerstva a během léta méně pouštět klimatizaci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Beachvolejbalisté Perušič se Schweinerem postoupili na ME do čtvrtfinále

Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na mistrovství Evropy v Mnichově do čtvrtfinále. Favorizovaný šestý pár světového žebříčku, který díky vítězství v základní skupině přeskočil čtvrteční úvodní kolo play off, zdolal v osmifinále Poláky Piotra Kantora a Macieje Rudola 2:1 na sety.

Čeští reprezentanti po vyrovnaném úvodu prvního setu soupeřům odskočili až čtyřbodový rozdíl a vyhráli 21:18. Ve druhé sadě si naopak Perušič se Schweinerem nechali Poláky utéct, a přestože v závěru vyrovnali na 19:19 a odvrátili dva setboly, set ztratili poměrem 21:23.

I ve třetím duelu na šampionátu tak musely české medailové naděje do třetího setu. Tie-break rozhodli Perušič se Schweinerem v koncovce, od stavu 9:9 šli do vedení a zápas po hodině a jedné minutě uzavřeli výhrou 15:12.

Další zprávy