Jablonex se už nevrátí, majitelé ho prodali

ČTK ČTK
7. 5. 2011 11:35
Z Jablonexu zůstaly jen prázdné budovy
Jablonecká bižuterie
Jablonecká bižuterie | Foto: www.jablonex.cz

Jablonec nad Nisou - Tradiční výrobce bižuterie Jablonex už znovu výrobu nerozjede. Jeho akcionáři na konci dubna prodali všechny akcie neznámému majiteli, který prý chce všechny areály pronajmout pro jinou výrobu.

Píše to sobotní regionální deníku MF Dnes

Jablonex se rozpadl v roce 2009, do té doby patřil mezi dominantní světové výrobce bižuterie. Navíc majitelé prodali před dvěma měsíci i značku španělské firmě Fanjoya Group. Z firmy tak zůstaly vpodstatě jen prázdné budovy. Výroba skleněných šperků se do hal už zřejmě nevrátí.

Nový majitel chce zůstat v anonymitě a ani deník neví, kdo to je.

"Nový majoritní akcionář nám zatím nesdělil, jak bude s majetkem nakládat," citoval deník jen jednu z akcionářek Zdeňku Truhlářovou. Sídlo firmy se přesune z Jablonce do Prahy.

"Kdyby zde chtěla výrobu obnovit nějaká bižuterní nebo sklářská firma, věděli bychom o nich," uvedl předseda Svazu výrobců skla a bižuterie Jaroslav Hlubůček.

Právě svaz využívá část haly nedaleko Mšena. O využití dalších objektů se jen spekuluje, zájemci prý ale jsou. Všechny své objekty předtím Jablonex zkoušel prodat, chtěl za ně 400 milionů korun.

Jablonex přestal s výrobou v roce 2009 po několika letech marného boje s asijskými kopiemi svého zboží. O místo postupně přišlo 3900 zaměstnanců. Tradiční jablonecká bižuterie je ve světě pojem, rozpad Jablonexu její pozicí ale výrazně otřásl. V regionu zbývají menší výrobci, pro něž původně Jablonex zajišťoval odbyt produkce a také některé úpravy a komponenty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy