Hrádek nad Nisou má nový most, ten starý vzala povodeň

ČTK ČTK
21. 12. 2011 15:10
Přes řeku do části Donín se doposud dalo dostat jen po jediném mostě
Loňské povodně v Hrádku nad Nisou
Loňské povodně v Hrádku nad Nisou | Foto: čtenářka Petra

Hrádek nad Nisou (Liberecko) - V Hrádku nad Nisou na Liberecku byl ve středu slavnostně otevřen nový most U Nývltů. Ten minulý před rokem zničily povodně.

Nová stavba zajistí další přístup přes řeku do části Donín, kam se zatím dalo dostat jen po jediném mostě, řekl starosta Hrádku Martin Půta.

Most U Nývltů podle něj není jediným, staví se také nová lávka přes řeku U Koruny, i tu velká voda značně poškodila.

Loňské povodně způsobily v Libereckém kraji škody za více než osm miliard korun a vyžádaly si pět lidských životů. Hrádek nad Nisou byl jedním z nejpostiženějších měst, velká voda tam zasáhla na 600 domů.

Nový most stojí i bez pilířů v korytě

Jen náklady na opravy silnic a mostů a výstavbu dvou nových odhadlo město na 200 milionů korun. Ve veřejných soutěžích se ale podařilo investice zhruba o pětinu snížit. "Díky příznivému počasí a pozdnímu nástupu zimy máme 60 procent ulic hotových a v příštím roce budeme v opravách pokračovat, hotovo bychom chtěli mít do 7. srpna," poznamenal Půta.

Nový most U Nývltů navrhovala projektová kancelář Valbek podle požadavků města a Povodí Labe tak, aby byl zajištěn maximální průtok v korytu řeky. "Zatímco původní most postavený někdy před 130 lety měl v korytě dva pilíře, nový most žádné nemá a vodě tak nebude nic bránit," řekl Půta.

Most má navíc unikátní zábradlí, které je zkonstruované tak, že se při velkém tlaku vody samo sklopí a nebude tvořit překážku, na které by se mohly zachytit naplaveniny. Bez pilířů je i nová lávka U Koruny.

Most U Nývltů postavila firma Alpine Bau CZ, která zvítězila ve veřejné soutěži s nabídkovou cenou necelých šest milionů korun, původní odhad projektantů byl přitom téměř dvojnásobný. Součástí projektu byla i oprava mostu U Weinerů v Loučné. "I ten je už hotov, šlo tam jen o opravu zábradlí a opěrné zdi za nějakých 200 tisíc korun," dodal starosta.

V Hrádku se také pracovalo na rekonstrukci hráze rekreační nádrže Kristýna. Stavbu zajistila společnost M-Silnice Pardubice za 11,4 milionu korun, zadání přitom počítalo s cenou kolem 24 milionů. Velká voda loni doslova rozebrala 50 metrů hráze a vytvořila v ní téměř čtyřicetimetrovou průrvu, která snížila hráz místy až o pět metrů.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy