Fotopříběh: Hledání hub přerostlo v boj o život

Domácí Domácí
28. 9. 2013 1:50
Žena si pod Bezdězem zlomila nohu. Nevěděla, kde je, padla tma a mělo začít mrznout.
Záchranný vůz Horské služby pročesává lesní terén.
Záchranný vůz Horské služby pročesává lesní terén. | Foto: Horská služba ČR

Doksy - Obyčejné sbírání hub se může změnit v pořádné drama. Své o tom ví seniorka, jež si vyšla na houby pod Bezděz. Zlomila si nohu, nevěděla, kde je, padla tma a brzy měly udeřit mrazy.

Záchranáři Horské služby Jizerské hory mají za sebou večerní pátrání po zraněné houbařce v oblasti Bezdězu, tedy zcela mimo oblast, ve které běžně působí.

O pomoc je požádala Policie ČR ve čtvrtek pozdě odpoledne s tím, že více jak šedesátiletá žena si zřejmě zlomila nohu.

Konečně ženu záchranáři se psy našli. To už byla hluboká tma.
Konečně ženu záchranáři se psy našli. To už byla hluboká tma. | Foto: Horská služba ČR

"Zraněná houbařka u sebe měla mobilní telefon, problém byl však v tom, že neuměla popsat místo, kde se nachází," líčí počínající drama René Mašín, náčelník HS Jizerské hory.

Do akce  bylo vysláno pět psovodů se psy ze základen Horské služby (HS) v Jizerských horách a Krkonoších.

"Ti měli za úkol především plošné vyhledávání v místních hlubokých lesích a skalních stržích," říká Mašín.

Záchranáři z Horské služby zafixovali ženě zlomenou nohu a na nosítkách transportovali do auta.
Záchranáři z Horské služby zafixovali ženě zlomenou nohu a na nosítkách transportovali do auta. | Foto: Horská služba ČR

Do pátrací akce nasadili také dvě terénní čtyřkolky a čtyři terénní záchranná vozidla. Prohledávali složitý a neprostupný terén kolem Bezdězu, ale bez výsledku. Vzápětí přiletěl i vrtulník Policie ČR, který po chvíli pomocí techniky lokalizoval zraněnou ženu na severním úbočí Bezdězu.

Na základě předaných souřadnic GPS pak záchranáři HS zraněnou ženu před tři čtvrtě na deset večer nalezli ve volném terénu.

Zjistili, že skutečně má zlomenou nohu, proto jí poskytli základní ošetření a transportovali k sanitce Zdravotnické záchranné služby.

Terénní vůz Horské služby převáží ženu k sanitce.
Terénní vůz Horské služby převáží ženu k sanitce. | Foto: Horská služba ČR

"Bylo velkým štěstím, že jsme zraněnou našli relativně rychle, protože noční teploty padly v noci pod bod mrazu. Kynologická brigáda Horské služby je v akci mimo území naší působnosti poměrně často a na včerejším pátrání je vidět, že jsme zapotřebí i tam, kde je do hor daleko," komentoval to náčelník Mašín.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Raketa, která v Afghánistánu zabila civilisty, byla tragickou chybou, kají se Spojené státy

Americká armáda v pátek přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29. srpna raketou odpálenou z dronu na auto s údajnými atentátníky, ale zemřeli při tom civilisté. Americký generál Kenneth McKenzie útok označil za pochybení a přiznal, že při něm přišlo o život deset civilistů a mezi nimi sedm dětí. Podle jeho doznání nebyl zabit žádný člen Islámského státu.

"Ten útok byla tragická chyba a já se upřímně omlouvám," řekl před novináři McKenzie. Je podle něj také velmi nepravděpodobné, že auto nebo mrtví patřili k teroristům z Islámskému státu anebo přímo ohrožovali americké vojáky, kteří v té době ještě byli na kábulském letišti.

Agentura AP napsala, že Pentagon tak ustoupil od své původní obhajoby útoku. Podle ní Američané chtěli zasáhnout auto s lidmi, kteří se chystali zaútočit na letiště, kde vrcholila evakuace cizinců a domácích spojenců zahraničních misí. Jen o několik dní dříve masivní útok, k němuž se právě Islámský stát přihlásil, u letiště zabil nejméně 170 místních lidí a také 13 příslušníků a příslušnic amerických ozbrojených sil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy