Fotopříběh: Hledání hub přerostlo v boj o život

Domácí Domácí
28. 9. 2013 1:50
Žena si pod Bezdězem zlomila nohu. Nevěděla, kde je, padla tma a mělo začít mrznout.
Záchranný vůz Horské služby pročesává lesní terén.
Záchranný vůz Horské služby pročesává lesní terén. | Foto: Horská služba ČR

Doksy - Obyčejné sbírání hub se může změnit v pořádné drama. Své o tom ví seniorka, jež si vyšla na houby pod Bezděz. Zlomila si nohu, nevěděla, kde je, padla tma a brzy měly udeřit mrazy.

Záchranáři Horské služby Jizerské hory mají za sebou večerní pátrání po zraněné houbařce v oblasti Bezdězu, tedy zcela mimo oblast, ve které běžně působí.

O pomoc je požádala Policie ČR ve čtvrtek pozdě odpoledne s tím, že více jak šedesátiletá žena si zřejmě zlomila nohu.

Konečně ženu záchranáři se psy našli. To už byla hluboká tma.
Konečně ženu záchranáři se psy našli. To už byla hluboká tma. | Foto: Horská služba ČR

"Zraněná houbařka u sebe měla mobilní telefon, problém byl však v tom, že neuměla popsat místo, kde se nachází," líčí počínající drama René Mašín, náčelník HS Jizerské hory.

Do akce  bylo vysláno pět psovodů se psy ze základen Horské služby (HS) v Jizerských horách a Krkonoších.

"Ti měli za úkol především plošné vyhledávání v místních hlubokých lesích a skalních stržích," říká Mašín.

Záchranáři z Horské služby zafixovali ženě zlomenou nohu a na nosítkách transportovali do auta.
Záchranáři z Horské služby zafixovali ženě zlomenou nohu a na nosítkách transportovali do auta. | Foto: Horská služba ČR

Do pátrací akce nasadili také dvě terénní čtyřkolky a čtyři terénní záchranná vozidla. Prohledávali složitý a neprostupný terén kolem Bezdězu, ale bez výsledku. Vzápětí přiletěl i vrtulník Policie ČR, který po chvíli pomocí techniky lokalizoval zraněnou ženu na severním úbočí Bezdězu.

Na základě předaných souřadnic GPS pak záchranáři HS zraněnou ženu před tři čtvrtě na deset večer nalezli ve volném terénu.

Zjistili, že skutečně má zlomenou nohu, proto jí poskytli základní ošetření a transportovali k sanitce Zdravotnické záchranné služby.

Terénní vůz Horské služby převáží ženu k sanitce.
Terénní vůz Horské služby převáží ženu k sanitce. | Foto: Horská služba ČR

"Bylo velkým štěstím, že jsme zraněnou našli relativně rychle, protože noční teploty padly v noci pod bod mrazu. Kynologická brigáda Horské služby je v akci mimo území naší působnosti poměrně často a na včerejším pátrání je vidět, že jsme zapotřebí i tam, kde je do hor daleko," komentoval to náčelník Mašín.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy