Družstvo žalovalo magistrát kvůli přípojkám. Neúspěšně

ČTK ČTK
27. 7. 2012 10:24
Radnice neumožnila SBD vést přes městské pozemky plynové přípojky ke dvěma panelákům
Liberecký magistrát, ilustrační foto.
Liberecký magistrát, ilustrační foto. | Foto: Portál statutárního města Liberec

Liberec - Okresní soud v Liberci v pátek zamítl žalobu Stavebního bytového družstva (SBD) Sever na liberecký magistrát.

Prostřednictvím soudu chtělo SBD Sever donutit radnici k tomu, aby mu umožnila vést přes městské pozemky plynové přípojky ke dvěma panelovým domům v Pazderkově ulici.

To by mu umožnilo odpojení 228 bytů na sídlišti Rochlice od centrálního vytápění, s čímž ale radnice nesouhlasí.

Podle soudce Kamila Podholy má magistrát právo počínat si jako každý jiný vlastník. Kdyby rozhodl ve prospěch bytového družstva, šlo by podle něj o vyvlastnění.

Neuznal ani argument bytového družstva, že radnice postupuje vůči nim diskriminačně. SBD Sever totiž u soudu tvrdilo, že v minulosti několikrát radnice souhlas s odpojením od centrálního vytápění vydala.

Zástupce magistrátu ale toto tvrzení odmítl a na jeho stranu se přiklonil i soudce. "Město prokázalo, že postupuje ve všech případech souladu se svojí energetickou koncepcí," uvedl při zdůvodnění rozsudku Podhola

Rozhodnutí Okresního soudu v Liberci není pravomocné. Právní zástupce radnice se vzdal práva na odvolání, za SBD Sever v pátek k soudu nikdo nepřišel.

Precedentní rozhodnutí

SBD Sever chtělo dosáhnout precedentního rozhodnutí. "Zamítnutých žádostí ze strany města je celá řada. Rozhodli jsme se jednu konkrétní věc zažalovat a nechat soud rozhodnout, zda má město právo takto postupovat," řekl nedávno předseda SBD Sever Petr Černý.

Z rozhodnutí soudu je zklamaný. "Chci se ale nejprve seznámit s písemným vyhotovením rozsudku a poté se dohodneme s právním zástupcem, jak postupovat dále," řekl.

Obdobně se vyjádřil i magistrát. "O rozhodnutí soudu víme, nicméně podrobněji se vyjádříme, až si prostudujeme písemné vyhotovení rozsudku," uvedla mluvčí radnice Pavlína Stránská.

Nejdražší v zemi

Na centrální vytápění je v Liberci napojeno více než 18.600 domácností, školy a další městské objekty, přes 150 průmyslových a obchodních podniků.

I přes nesouhlas města se ale v minulých letech podařilo některým domům od centrálního vytápění odpojit.

Například v Mlýnské ulici, kde radnice nepovolila vést trubky ke komínu po plášti domu, to Společenství vlastníků vyřešilo tím, že trubky vede vnitřkem domu. Díky vlastní kotelně platí polovinu toho, co domácnosti napojené na centrální vytápění.

To totiž patří k nejdražším v zemi, letos obyvatelé Liberce napojení na teplárnu platí v průměru 752 korun za gigajoule.

Nyní ale začala modernizace systému centrálního vytápění. Díky ní by se do tří let měla cena tepla ve městě snížit o 32 korun za gigajoule.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy