Družstvo žalovalo magistrát kvůli přípojkám. Neúspěšně

ČTK ČTK
27. 7. 2012 10:24
Radnice neumožnila SBD vést přes městské pozemky plynové přípojky ke dvěma panelákům
Liberecký magistrát, ilustrační foto.
Liberecký magistrát, ilustrační foto. | Foto: Portál statutárního města Liberec

Liberec - Okresní soud v Liberci v pátek zamítl žalobu Stavebního bytového družstva (SBD) Sever na liberecký magistrát.

Prostřednictvím soudu chtělo SBD Sever donutit radnici k tomu, aby mu umožnila vést přes městské pozemky plynové přípojky ke dvěma panelovým domům v Pazderkově ulici.

To by mu umožnilo odpojení 228 bytů na sídlišti Rochlice od centrálního vytápění, s čímž ale radnice nesouhlasí.

Podle soudce Kamila Podholy má magistrát právo počínat si jako každý jiný vlastník. Kdyby rozhodl ve prospěch bytového družstva, šlo by podle něj o vyvlastnění.

Neuznal ani argument bytového družstva, že radnice postupuje vůči nim diskriminačně. SBD Sever totiž u soudu tvrdilo, že v minulosti několikrát radnice souhlas s odpojením od centrálního vytápění vydala.

Zástupce magistrátu ale toto tvrzení odmítl a na jeho stranu se přiklonil i soudce. "Město prokázalo, že postupuje ve všech případech souladu se svojí energetickou koncepcí," uvedl při zdůvodnění rozsudku Podhola

Rozhodnutí Okresního soudu v Liberci není pravomocné. Právní zástupce radnice se vzdal práva na odvolání, za SBD Sever v pátek k soudu nikdo nepřišel.

Precedentní rozhodnutí

SBD Sever chtělo dosáhnout precedentního rozhodnutí. "Zamítnutých žádostí ze strany města je celá řada. Rozhodli jsme se jednu konkrétní věc zažalovat a nechat soud rozhodnout, zda má město právo takto postupovat," řekl nedávno předseda SBD Sever Petr Černý.

Z rozhodnutí soudu je zklamaný. "Chci se ale nejprve seznámit s písemným vyhotovením rozsudku a poté se dohodneme s právním zástupcem, jak postupovat dále," řekl.

Obdobně se vyjádřil i magistrát. "O rozhodnutí soudu víme, nicméně podrobněji se vyjádříme, až si prostudujeme písemné vyhotovení rozsudku," uvedla mluvčí radnice Pavlína Stránská.

Nejdražší v zemi

Na centrální vytápění je v Liberci napojeno více než 18.600 domácností, školy a další městské objekty, přes 150 průmyslových a obchodních podniků.

I přes nesouhlas města se ale v minulých letech podařilo některým domům od centrálního vytápění odpojit.

Například v Mlýnské ulici, kde radnice nepovolila vést trubky ke komínu po plášti domu, to Společenství vlastníků vyřešilo tím, že trubky vede vnitřkem domu. Díky vlastní kotelně platí polovinu toho, co domácnosti napojené na centrální vytápění.

To totiž patří k nejdražším v zemi, letos obyvatelé Liberce napojení na teplárnu platí v průměru 752 korun za gigajoule.

Nyní ale začala modernizace systému centrálního vytápění. Díky ní by se do tří let měla cena tepla ve městě snížit o 32 korun za gigajoule.

 

Právě se děje

Další zprávy