Dluh po libereckém MS: Věřitelé chtějí 400 milionů

Martina Machová Martina Machová
12. 3. 2012 17:00
Pořadatelé jsou podle správkyně zcela bez peněz, šance na odškodnění je mizivá
Prezidentka Kateřina Neumannová a mistrovské trofeje.
Prezidentka Kateřina Neumannová a mistrovské trofeje. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Před pražským Městským soudem se odehrálo další dějství smutného příběhu mistrovství v klasickém lyžování, které proběhlo na konci února roku 2009.

Soud rozhodoval o oprávněnosti pohledávek podnikatelů přihlášených do insolvenčního řízení - tedy dluhů, které zbyly po úřadování týmu Kateřiny Neumannové v souvislosti se šampionátem. Celkově požaduje peníze za odvedené služby nebo proplacení penále 69 subjektů, kterým pořadatelé dluží 399 milionů korun.

K Městskému soudu se dostavili zástupci dvanácti z nich, kteří celkově požadují 129 milionů korun.

Z úst insolvenční správkyně Marešové se ovšem dozvěděli, že pořadatelé jsou zcela bez peněz a že za dobu, co se tahanice kolem dluhu táhnou, se hodnota zbylého majetku pohybuje v řádu tisícikorun. Znamená to, že věřitelé nemají šanci získat doslova ani korunu.

"Bereme to jako formální tečku celé věci, abychom mohli uzavřít své účetnictví a zažádat o vrácení daní," komentoval proces jeden z věřitelů.

Z celkového počtu bez jednoho sedmdesáti věřitelů pak pondělní soud rozhodl, že prozatím uzná pohledávky "jen" 47 z nich. O zbylých bude rozhodovat na svém příštím jednání kvůli tomu, že obsahovaly formální chyby.

Podívejte se na fotky z charitativních akcí konaných v rámci šampionátu:

K problematickým patří například největší položka insolvenčního řízení, jež nárokuje stát. Jedná se o 172,3 milionů korun, vyčíslených finančním úřadem jako penále za špatné nakládání se státní dotací.

Jen pro připomenutí - Topolánkova vláda poslala do Liberce jen na pořádání závodů 259 milionů korun.

Celkový rozpočet pořadatelské části byl 600 milionů korun, z toho 200 milionů přispěla Mezinárodní lyžařská federace (FIS).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Martincová si v Torontu se Serenou nezahraje

Tereza Martincová přišla o možnost zahrát si na turnaji v kanadském Torontu s končící legendou světového tenisu Serenou Williamsovou. Česká tenistka, která do hlavní fáze turnaje prošla přes dvoukolovou kvalifikaci, podlehla v prvním kole Švýcarce Belindě Bencicové 4:6, 2:6. S třiadvacetinásobnou grandslamovou šampionkou, která v úterý oznámila, že se její kariéra blíží ke konci, si tak zahraje soupeřka české tenistky. 

před 56 minutami

Šíření koronaviru v Česku dál zpomaluje. V úterý testy potvrdily přes 2400 nakažených

Testy v úterý potvrdily 2417 nových případů nákazy koronavirem v Česku. V mezitýdenním srovnání to představuje pokles zhruba o pětinu. Nižší je i počet podezření na opakovanou nákazu, kterých bylo v úterý 947, o 200 méně než ve stejný den předchozího týdne. V nemocnicích je v současnosti 1119 pacientů pozitivně testovaných na nový typ koronaviru. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Laboratoře provedly v úterý přes 8800 testů, o 15 procent méně než o týden dřív. Počty testovaných vzorků klesají v mezitýdenním srovnání osm dní v řadě. Počty nakažených se pak snižují v mezitýdenním srovnání 13. den v řadě. Za poslední týden jejich počet nikdy nepřesáhl 3000. Nejblíže k tomu mělo pondělí, kdy do statistik přibylo 2950 nových případů. Drtivá většina nakažených má lehký průběh onemocnění, který nevyžaduje hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy