16letý pirát nabídl na webu 2500 filmů. Hrozí mu 2 roky

Domácí Domácí
5. 1. 2011 19:11
Nositelům autorských práv měl způsobit škodu přes 138 miliónů korun
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Liberec - Šestnáctiletý chlapec z Liberce na svých stránkách zpřístupnil veřejnosti 2500 filmů. Hrozí mu za to až dva roky.

Podle policie se provinil přečinem z porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi.

Jak se kriminalistům podařilo zjistit, chlapec si zřídil na internetu webové stránky, těch byl také hlavní správce i administrátor. Na svých stránkách umístil a nechal vyvěšené, a tím pádem pro kohokoliv volně přístupné, odkazy k různým audiovizuálním dílům. Návštěvníkům svých stránek tak zpřístupňoval různé filmy, aniž by k tomu měl souhlas nositelů práv.

Policistům se podařilo prokázat, že zpřístupňoval různá audiovizuální díla již od poloviny roku 2009, tedy v době, kdy mu bylo teprve patnáct let.

Chlapec dostal ve 14 letech varování

Česká protipirátská unie ale chlapce oslovila již rok předtím, tedy v roce 2008, kdy byl vyzván k ukončení porušování autorských práv. V té doby bylo chlapci 14 let. Vzhledem k tomu, že na výzvu chlapec nereagoval, obrátila se Česká protipirátská unie na policii, kde podala trestní oznámení pro podezření z porušování zákona.

Nositelům autorských práv, které zastupuje Česká protipirátská unie, tak způsobil škodu přes 138 miliónů korun. Chlapec si již převzal usnesení o zahájení trestního stíhání.

Jeho provinění je posuzováno ještě podle trestního zákona č. 140/1961 Sb., § 152/odst.1, kde je trestní sazba až dva roky, peněžitý trest nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty. Konečné slovo bude mít až soud, který je kompetentní posoudit vinu 16letého chlapce a rozhodnout tak o formě a výši trestu.

"Tento případ je ojedinělý hned v několika ohledech - v počtu děl, u kterých byla porušena autorská práva, ve výši způsobené škody a v neposlední řadě i věkem pachatele," komentuje případ krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát politička SPD Bärbel Basová

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát 53letá politička sociální demokracie (SPD) Bärbel Basová. Vyplývá to z informací, které má k dispozici agentura DPA. Ustavující schůze Spolkového sněmu v novém složení, které určily volby 26. září, bude v úterý.

Basovou do vysoké ústavní funkce navrhne vedení parlamentní frakce SPD. Basová je poslankyní od roku 2009 a v současnosti je místopředsedkyní parlamentní frakce SPD. V čele Spolkového sněmu by vystřídala Wolfganga Schäubleho z Křesťanskodemokratické strany (CDU), která si po volební porážce na předsednické křeslo nemůže činit nárok.

Úřad šéfa Spolkového sněmu je protokolárně druhý nejvyšší ve Spolkové republice Německo, hned po spolkovém prezidentovi. Tradičně náleží nejsilnější frakci v parlamentní komoře. SPD zvítězila ve volbách do Spolkového sněmu díky zisku 25,7 procenta hlasů. V minulých dnech často zaznívaly požadavky, aby v čele sněmu stanula žena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy