Liberec neuspěl s odvoláním, pokuta 400 milionů platí

ČTK ČTK
17. 7. 2013 12:50
Pochybení souviselo s výstavbou bytů pro MS v klasickém lyžování v roce 2009
Foto: Aktuálně.cz

Liberec - Liberec neuspěl s odvoláním, aby nemusel státu zaplatit 400 milionů korun za své pochybení.

To souviselo s výstavbou bytů pro mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009. Požádá proto o prominutí sankce.

Podle rozhodnutí finančního úřadu by mělo město vrátit státní dotaci 200 milionů korun přidělených na výstavbu 254 bytů a zaplatit stejně vysoké penále.

"Chceme sankci zmenšit, aby nebyla pro město tak ničivá," řekla primátorka Liberce Martina Rosenbergová (ČSSD).

Vedení města podle ní zvažovalo i podání správní žaloby, žádost o prominutí ale považuje za vhodnější.

Zároveň radnice požádá o posečkání platby, sankci by měl Liberec zaplatit ještě tento týden.

Pokutu považuje město za nepřiměřenou, pochybení byla podle vedení radnice formální. Finanční úřad Liberci vytýká, že v roce 2007 uhradil při výstavbě bytů některé práce, které se ale neuskutečnily.

Město na to přišlo o rok později a napravilo to tím, že některé práce zase nezaplatilo.

"Jedná se asi o dva miliony korun. Byly to účetní operace, které byly formálně špatně provedeny," řekl již dříve náměstek primátorky Jiří Šolc (Liberec občanům).

Podle finančního úřadu také nebyly v investičním záměru uvedené všechny dotčené pozemky určené pro výstavbu. Skutečná délka kanalizace je také jiná, než je napsáno.

Pro Liberec s dvoumiliardovým rozpočtem by byla pokuta likvidační. I bez ní se jen obtížně vyrovnává se svými závazky. Zadlužení města přesahuje dvě miliardy korun.

Byty v sedmi domech v Zeleném údolí za 450 milionů korun se stavěly pro lyžařský šampionát s tím, že po jeho skončení se z nich stanou domy s pečovatelskou službou. Tomuto účelu slouží dodnes.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy