Lékaři ve Znojmě zachránili ženu po porodu s prorostlou placentou nezvyklou operací

ČTK ČTK
23. 6. 2020 12:06
Lékaři ze znojemské nemocnice zachránili po porodu matku, která měla prorostlou dělohu, což je život ohrožující stav. Život jí zachránilo radikální řešení v podobě odstranění dělohy a může se těšit ze zdravého chlapečka.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: FN Ostrava

Žena rodila v nemocnici druhé dítě. "Už při prvním porodu měla zásadní komplikaci v podobě vzrostlé placenty, kterou se podařilo zvládnout konzervativně, bez operačního zákroku. Při druhém těhotenství už byla její placenta perkretní, tedy prorostlá skrz, což je život ohrožující komplikace spojená s velkou krevní ztrátou," uvedl primář gynekologicko-porodnického oddělení Radek Chvátal.

Podle něj takový případ vyžaduje radikální operační řešení. "Poporodní riziko bylo velmi vysoké, a to především v podobě nezastavitelného krvácení. Jedinou možnou cestou je rychlé a okamžité odstranění dělohy," doplnila mluvčí nemocnice Petra Veselá.

I přes velkou ztrátu krve kolem dvou litrů provedli lékaři zákrok rychle. "Bylo to díky excelentní souhře týmu nejen gynekologů, anesteziologů a chirurgů, ale také díky porodním asistentkám, instrumentářkám a anesteziologickým sestrám," řekla Veselá.

Podle Chvátala bývá podobná situace vysoce riziková a mnohdy končí fatálně.

Práci personálu pochválil ředitel nemocnice Martin Pavlík. "Nepřeháním, když řeknu, že díky excelentní souhře multioborového týmu je maminka naživu a těší se doma s rodinou ze zdravého miminka. Upřímně před kolegy smekám za jejich pohotovost, rozhodnost s jediným cílem - zachránit lidský život," dodal Pavlík.

Žena přivedla na svět syna Martina s váhou 3730 gramů a mírou 50 centimetrů.

 

Právě se děje

Další zprávy