Lékaři ve Znojmě zachránili ženu po porodu s prorostlou placentou nezvyklou operací

ČTK ČTK
23. 6. 2020 12:06
Lékaři ze znojemské nemocnice zachránili po porodu matku, která měla prorostlou dělohu, což je život ohrožující stav. Život jí zachránilo radikální řešení v podobě odstranění dělohy a může se těšit ze zdravého chlapečka.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: FN Ostrava

Žena rodila v nemocnici druhé dítě. "Už při prvním porodu měla zásadní komplikaci v podobě vzrostlé placenty, kterou se podařilo zvládnout konzervativně, bez operačního zákroku. Při druhém těhotenství už byla její placenta perkretní, tedy prorostlá skrz, což je život ohrožující komplikace spojená s velkou krevní ztrátou," uvedl primář gynekologicko-porodnického oddělení Radek Chvátal.

Podle něj takový případ vyžaduje radikální operační řešení. "Poporodní riziko bylo velmi vysoké, a to především v podobě nezastavitelného krvácení. Jedinou možnou cestou je rychlé a okamžité odstranění dělohy," doplnila mluvčí nemocnice Petra Veselá.

I přes velkou ztrátu krve kolem dvou litrů provedli lékaři zákrok rychle. "Bylo to díky excelentní souhře týmu nejen gynekologů, anesteziologů a chirurgů, ale také díky porodním asistentkám, instrumentářkám a anesteziologickým sestrám," řekla Veselá.

Podle Chvátala bývá podobná situace vysoce riziková a mnohdy končí fatálně.

Práci personálu pochválil ředitel nemocnice Martin Pavlík. "Nepřeháním, když řeknu, že díky excelentní souhře multioborového týmu je maminka naživu a těší se doma s rodinou ze zdravého miminka. Upřímně před kolegy smekám za jejich pohotovost, rozhodnost s jediným cílem - zachránit lidský život," dodal Pavlík.

Žena přivedla na svět syna Martina s váhou 3730 gramů a mírou 50 centimetrů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy