Lanovka na Sněžku se znovu rozjela, v pětitýdenní odstávce prošla pravidelnou údržbou

ČTK ČTK
5. 12. 2015 10:44
Po pětitýdenní odstávce se znovu rozjela lanovka na Sněžku. Kvůli silnému větru byl v sobotu dopoledne v provozu pouze spodní úsek z Pece na Růžovou horu. Služeb lanovky už využilo několik desítek lidí. Lanovka prošla pravidelnou údržbou, která vyplývá z norem a pokynů výrobce. Především se při ní dělají kontroly pohonů, stanic, tratě, promazávají se kladkové baterie.
Sněžka.
Sněžka. | Foto: Ludvík Hradilek

Pec pod Sněžkou - Po podzimní odstávce se v sobotu ráno do zimní sezony rozjela kabinková lanovka z Pece pod Sněžkou na nejvyšší českou horu Sněžku. Kvůli silnému větru byl v provozu pouze spodní úsek z Pece na Růžovou horu.

Jízdné zůstalo pro zimní sezonu stejné jako dosud, dospělí platí za jízdu až na vrchol 210 korun, do mezistanice na Růžovou horu je jízdné pro dospělého 150 korun, informoval náčelník lanovky Jiří Martinec.

Ráno se svezly desítky lidí

Za první dvě hodiny provozu služeb lanovky využilo několik desítek lidí. "V Peci pod Sněžkou i na Sněžce svítí sluníčko. Turistům doporučujeme teplé oblečení a sluneční brýle," řekl pracovník lanovky.

Na hřebenech hor má v sobotu podle meteorologů vát vítr rychlostí až 90 kilometrů v hodině. Provoz lanovky je možný do rychlosti 60 kilometrů v hodině. Teplota na Sněžce se dopoledne pohybovala těsně pod bodem mrazu.

Během pětitýdenní odstávky lanovka prošla pravidelnou údržbou, která vyplývá z norem a pokynů výrobce. Především se při ní dělají kontroly pohonů, stanic, tratě, promazávají se kladkové baterie. Náročnějším úkonem bylo při nynější podzimní údržbě zkrácení lana na prvním úseku.

Kabinová lanovka je po kompletní výměně za 300 milionů korun v provozu na prvním úseku od prosince 2013, na druhém úseku jezdí od února 2014. Turistům nabízí komfortní čtyřmístné kabiny místo dřívějších otevřených dvousedaček na zařízení z roku 1949. Doba jízdy na vrchol se zkrátila z 25 na 16 minut, kapacita lanovky však zůstala stejná, což byla podmínka ochránců přírody. Ve špičkách se tak u lanovky stále tvoří až několikahodinové fronty.

 

Právě se děje

Další zprávy