Krkonošský betonový kolos dostává nový plášť. Labská bouda lépe splyne s okolím

ČTK ČTK
2. 10. 2021 17:32
Hřebenový hotel Labská bouda u Špindlerova Mlýna v Krkonoších dostane nový vnější plášť, který sníží tepelné ztráty a masivnímu železobetonovému objektu umožní lépe splynout s okolím. Dělníci již postavili lešení a začali montovat nový plášť na čelní stěnu směřující do Labského dolu.

"Začali jsme před zimou stavět lešení, abychom stihli alespoň přední část boudy přepláštit a abychom na jaře mohli znovu začít, i když bouda ještě nebude dostupná auty. Celé léto jsme vozili stavební materiál a připravovali jsme se," uvedla spolumajitelka Labské boudy Klára Sovová. Půjde podle ní o náročnou práci ve výškách, stavbaři se budou muset vypořádat i s nepříznivým počasím.

Donedávna byly stěny Labské boudy obložené dožívajícími eternitovými deskami. "Nově na betonovou stěnu přijde tepelná izolace, na ni dřevěné palubky a na ně speciální do sebe zapadající kovové pláty, které by měly odolat povětrnostním vlivům," řekl mediální zástupce hotelu Jiří Chvojka. Pláty podle něj budou antracitově šedé barvy, a měly by tak boudě umožnit lépe splynout s okolím.

Instalace nového opláštění navazuje na opravy interiérů a restaurace boudy, které skončily letos v létě a přišly na miliony korun. Stavbaři také opravili terasu, z níž je výhled na velkou část Krkonoš v okolí Špindlerova Mlýna. V posledních letech v boudě vznikla třeba čistička a vyměnily se zastaralé rozvody včetně vybudování nového topného systému.

Devítipatrová Labská bouda byla postavena v letech 1969 až 1975. Hotel má 79 pokojů s celkovou kapacitou 120 hostů. Jeho součástí jsou i dvě restaurace. Budova je umístěna ve svahu, když hlavní vchod je v úrovni nejvyššího podlaží. Od října 2018 provozuje objekt společnost Labská spol. s r.o.

Bouda vznikla ve stejné lokalitě jako předchozí bouda, která vyhořela v roce 1965. První objekt byl na místě boudy postaven v první polovině 19. století. Atraktivní je pro turisty také svou polohou blízko pramenu Labe.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 6 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy