Znalec: Napadená kadeřnice mohla mít poškozenou paměť i zrak

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 9. 2015 11:49
Soud ale znalecký posudek neuspokojil a vyžádal si vypracovat nový. Líčení je tak odročeno na neurčito.
Lukáš Nečesaný.
Lukáš Nečesaný. | Foto: Ludvík Hradilek

Hradec Králové - Kadeřnice, kterou pachatel předloni v únoru brutálně napadl v Hořicích na Jičínsku, mohla mít kvůli poranění mozku poruchu paměti i postižení zraku.

Paměť se jí však mohla vrátit. U Krajského soudu v Hradci Králové to řekl znalec obhajoby Petr Mečíř. Soud ale posudek neuspokojil, a tak si nechá vypracovat nový. Líčení proto odročil na neurčito.

Z vraždy obžalovaný Lukáš Nečesaný svou vinu stále odmítá, poškozená žena ho však ve středu označila za útočníka, předtím si tím nebyla zcela jistá.

Dřív dostal 16 let

Hradecký soud již dříve Nečesaného potrestal 16 lety vězení, vrchní soud trest o tři roky zmírnil.

Nejvyšší soud letos v květnu původní rozsudek zrušil, případ vrátil k hradeckému soudu a Nečesaného propustil z vězení.

"Nejsem schopen říci, na jakou dobu porucha paměti byla, časem může klesat," řekl Mečíř.

Na dotaz soudu, zda je možné, že Nečesaného poškozená poznala později na záběru z televize, znalec uvedl, že to nedokáže vyloučit. "Určitě je to možné," řekl Mečíř.

Podle něj by však pro posouzení paměti poškozené bylo nutné provést speciální paměťové testy ve specializovaném centru.

Nečesaný: napadli ji až po mém odchodu

Podle obžaloby se pokus o vraždu stal předloni 21. února v kadeřnictví těsně před koncem pracovní doby.

Útočník ženu nejméně šestkrát udeřil do hlavy a z peněženky jí ukradl 10 tisíc korun. Život jí zachránili lékaři.

Nečesaný od začátku obžalobu odmítá. Soudu řekl, že se chtěl v kadeřnictví dát ostříhat před schůzkou s přítelkyní, kadeřnice ale zavírala, a proto odešel.

Nečesaný tvrdí, že žena musela být napadená až po jeho odchodu.

To ve středu naznačila i svědkyně, která před pátou hodinou, tedy v době napadení, seděla v okně svého bytu a viděla přímo na kadeřnictví, kde k přepadení došlo. Šlechtová řekla, že její výpověď se nemění.

"Viděla jsem, jak z kadeřnictví odešel mladý kluk a po chvilce do kadeřnictví vstoupila nějaká jiná osoba," vypověděla. Dodala také, že si je jistá, že osoba, která do kadeřnictví vstoupila, byl muž, ale odcházet ho už neviděla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy