Zeman: Nedostavěná dálnice D11 je ostudou ministrů dopravy

ČTK ČTK
15. 4. 2014 14:19
Současný ministr dopravy Prachař slíbil, že se zasadí o ukončení sporů o pozemky, které stojí v cestě výstavby dálnice.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Vojtěch Marek

Hradec Králové - Nedostavěná dálnice D11 do Hradce Králové je podle prezidenta Miloše Zemana ostudou ministrů dopravy.

Rychlejší výstavbu dálnic by podle něj měl přinést zákon o liniových stavbách, který by státu umožnil snadněji získávat pozemky, a to i pro silnice druhé a třetí třídy. Zeman to řekl na úterním setkání se zastupiteli hradeckého kraje.

Dálnice D11 nyní končí tři kilometry před Hradcem Králové, protože státu se za zhruba dvacet let nepodařilo získat všechny potřebné pozemky. Vlekoucí se dostavbu D11 do Hradce Králové a její budování dál na Jaroměř a k polským hranicím označují zástupci kraje a samospráv za největší problém regionu.

Zeman připomněl, že za posledních pět let se v křesle ministra dopravy vystřídalo devět lidí. "Než se ten člověk pořádně zapracoval, tak už byl z kanceláře venku," řekl Zeman.

Doplnil, že nynější ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) přislíbil, že se osobně zasadí o ukončení sporů o pozemky. V úseku do Hradce státu chybí poslední malý pozemek spoluvlastněný Jaroslavou Štrosovou a Ludmilou Havránkovou.

Nevyužitých sedmdesát miliard ve státním fondu

Zástupci hejtmanství v diskusi uvedli, že dosud na opravy silnic kraj používal hlavně peníze z fondů Evropské unie, ale pro další období je financování nejisté.

Podle radního Josefa Táborského (ČSSD) je přes provedenou třímiliardovou investici vnitřní zadlužení krajských silnic na úrovni osmi až devíti miliard korun.

Podle Zemana by se měla dopravní infrastruktura, včetně silnic druhých a třetích tříd, nadále financovat z fondů EU a také ze Státního fondu dopravní infrastruktury. "Za poslední rok jsme nepostavili ani jeden kilometr dálnice. A přitom ve Státním fondu dopravní infrastruktury je toho času sedmdesát miliard korun a tyto peníze vůbec nejsou využívány," řekl Zeman.

Návštěvou hejtmanství a diskusí se zastupiteli prezident zahájil třídenní cestu po hradeckém kraji. Vedle Hradce Králové má Zeman v programu ještě cestu do Jičína, Náchoda, Broumova a obce Holovousy.

Podle regionálních médií budou v budovách, které prezident navštíví, vypnuté požární hlásiče. Údajně kvůli tomu, aby si v nich Zeman mohl zakouřit. Kraj jako organizátor návštěvy tyto informace popřel. "Prezidentská kancelář tento požadavek nikdy nevznesla, tedy žádná taková opatření se nechystají," uvedla mluvčí hejtmanství Eva Jouklová.

 

Právě se děje

Další zprávy