Ze zoo ve Dvoře Králové uteklo po úterní bouřce několik antilop, šest se jich už vrátilo

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 5. 2016 18:00
Několik antilop - vodušek červených, uteklo ze safari Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem. Antilopy se ven dostaly plotem, který poničila úterní průtrž mračen. Šest vodušek se pracovníkům zoo podařilo již dostat zpátky. Otvor v plotě ještě zvětšili a antilopy, které se pohybovaly v blízkosti, nahnali zpět do výběhu. Nyní zaměstnanci zoo zjišťují, kolik antilop je stále na útěku.
Vodušky červené.
Vodušky červené. | Foto: Zoo Dvůr Králové

Dvůr Králové nad Labem - Po průtrži mračen uteklo v úterý večer z areálu safari Zoologické zahrady ve Dvoře králové nad Labem několik vodušek červených. Pracovníkům zoo se šest antilop podařilo dostat zpět do areálu, žádné další v okolí zoo neobjevili, uvedla ve středu odpoledne mluvčí zahrady Andrea Jiroušová.

"S největší pravděpodobností jsou všechny uprchlé vodušky zpátky v areálu. Úplnou jistotu bychom měli mít ve čtvrtek, kdy spočítáme všechny vodušky v safari," řekla Jiroušová. V několikahektarovém areálu totiž na několika místech žije celkem 57 těchto antilop, které jsou si velmi podobné a jejich sčítání je proto poměrně náročné.

Zvířata se dostala z areálu safari poničeným plotem. Zoo ve středu dopoledne oznámila, že utekla téměř desítka antilop. "V areálu safari máme celkem umístěno 57 vodušek červených, jsou na několika místech, takže jejich spočítání není úplně jednoduché, proto není možné vyloučit, že by ještě jedna či dvě mohly zůstat mimo areál," řekla mluvčí. Pracovníci zoo po voduškách stále pátrají i v okolí zoo.

Šest vodušek se po úterním útěku z areálu zdržovalo stále nedaleko plotu safari. "Zvětšili jsme ten otvor v plotu a chovatelům se je podařilo nasměrovat zpět do výběhu," popsala návrat uprchlých antilop mluvčí.

Voduška červená je středně velká antilopa, jejíž kohoutková výška se pohybuje kolem 90 až 100 centimetrů. Tělo má dlouhé 1,3 až 2,4 metru a váží 70 až 110 kilogramů. Srst má kratší, rezavě hnědou, na bocích světlejší. Hruď a břicho má zbarveny bíle. Štíhlé nohy vodušek jsou z přední strany černé a z vnitřní bílé. "Uniklí jedinci jsou samičky, které na rozdíl od samců nemají žádné rohy," uvedla mluvčí.

S útěkem zvířat se letos potýkala také pražská zoo. Na začátku března jí dírami v ochranné síti, které vznikly kvůli těžkému sněhu, z voliéry ulétlo 18 ibisů. Do pátrání po uprchlých ptácích se zapojila veřejnost, díky které se všechny podařilo odchytit, jeden z nich však uhynul kvůli neprůchodnosti střev.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy