Zabil dvě děti na přechodu. Epilepsie za to nemůže

Markéta Žižková
15. 3. 2012 10:30
Policie případ uzavřela, muž je za nehodu plně trestně odpovědný
Auto se zastavilo o zeď domu.
Auto se zastavilo o zeď domu. | Foto: Policie ČR

Hradec Králové - Řidič, který v loňském listopadu srazil v Hradci Králové dvě děti, jež na následky zranění zemřely, neprodělal v okamžiku nehody epileptický záchvat. Muž je za nehodu plně trestně odpovědný.

Tak zní výsledek čtyřměsíčního vyšetřování tragické dopravní nehody, při které přišli o život chlapci ve věku tři a šest let.

Muž se přitom bránil, že za kolizi mohl právě jeho zdravotní stav. Podle znaleckých posudků z oborů neurologie, psychiatrie, soudního lékařství i dalších tomu tak ale není. Vyšetřovatelé zkoumali i technický stav vozidla.

Policie zaslala návrh na podání obžaloby

"Ve středu zaslal vyšetřovatel na Okresní státní zastupitelství v Hradci Králové návrh na podání obžaloby čtyřicetiletého řidiče pro přečin usmrcení z nedbalosti," uvedla policejní mluvčí Ivana Ježková.

Policie tak vyšetřování nehody uzavřela.

"Muži hrozí trest do 6 let odnětí svobody. Konečný verdikt ale záleží na rozhodnutí soudu a konečné právní kvalifikaci činu," doplnila mluvčí.

Státní zástupce Alexandr Pumprla ve čtvrtečním vydání Hradeckého deníku uvedl, že jiná možnost, jak skutek kvalifikovat, není. "Nelze předpokládat, že by se celá věc překvalifikovala na úmyslné těžké ublížení na zdraví, kde je sazba daleko vyšší. To by se muselo prokázat, že obě děti srazil úmyslně. U tohoto případu to však ze znaleckých posudků nevyplývá," uvedl Pumprla.

Tragická nehoda se odehrála 19. listopadu 2011 v klidné královéhradecké ulici. Děti byly na procházce s prarodiči, když je na chodníku poblíž přechodu srazilo auto. Fiat do nich prudce narazil při couvání. Dospělí utrpěli lehčí zranění, oba chlapci v nemocnici zemřeli.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy