Za nevýhodný nákup garáží pro město musí hradecký politik zaplatit 23 milionů

ČTK ČTK
14. 8. 2019 12:54
Za nevýhodný nákup parkovacího domu pro město potvrdil odvolací Vrchní soud v Praze bývalému náměstkovi královéhradeckého primátora Josefu Malířovi (Volba pro město) podmíněný trest. Malíř podle soudu způsobil škodu 33 milionů korun, městu musí podle pravomocného rozsudku nahradit 23 milionů. K tomu dostal ještě pokutu 300 tisíc korun. Muž vinu odmítá, zvažuje dovolání.
Bývalý náměstek královéhradeckého primátora Josef Malíř.
Bývalý náměstek královéhradeckého primátora Josef Malíř. | Foto: ČTK

Obžaloba Malíře vinila z toho, že jako předkladatel vědomě podával nepravdivé a zkreslené informace ostatním členům rady města se záměrem, aby si Hradec parkovací dům v areálu bývalé mlékárny u hlavního vlakového nádraží koupil. Město za stavbu, kterou budovala soukromá firma, zaplatilo 75 milionů korun, podle revizního znaleckého posudku ale byla obvyklá cena nemovitosti 41,6 milionu.

Malíř u minulých jednání uvedl, že neměl v úmyslu uvést někoho v omyl nebo způsobit městu škodu. Nikdy také podle svých slov vědomě neuváděl nepravdivé informace.

Vrchní soud se případem zabýval potřetí. Nejprve potvrdil zprošťující rozsudek hradeckého krajského soudu, ten ale po dovolání státního zástupce zrušil Nejvyšší soud. Krajský soud pak Malířovi uložil podmínku, odvolací senát ale rozsudek zrušil. Nesouhlasil totiž s tím, že prvoinstanční soud změnil pohled na vinu obžalovaného, aniž by provedl nějaké další důkazy.

Napotřetí hradecký soud potrestal Malíře tříletou podmínkou s odkladem na čtyři roky. To nyní odvolací soud potvrdil. "Způsob hodnocení důkazů soudem prvního stupně je logický," uvedl předseda odvolacího senátu Radek Hartman.

Odvolací senát Malířovi navíc uložil peněžitý trest 300 tisíc korun. Přidal mu také zákaz činnosti ve funkcích spojených s realizací staveb z veřejných prostředků na pět let.

Exnáměstek s rozsudkem nesouhlasí

Malíř po zasedání novinářům řekl, že s rozsudkem nesouhlasí. Uvedl ale, že je rád, že soud při ukládání trestu zohlednil, že konal ve prospěch města a že žil řádným životem. Zváží, zda podá dovolání.

Malířovi hrozil za zneužití pravomoci úřední osoby trest od pěti do 12 let vězení, soudy ale uložily trest pod zákonnou trestní sazbou. S tím nesouhlasila státní zástupkyně, která se proti rozsudku hradeckého soudu odvolala, požadovala pro muže pět let vězení. Obhájce Malíře naopak odvolací soud žádal, aby jeho klienta zprostil viny.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy