Za nevýhodný nákup garáží pro město musí hradecký politik zaplatit 23 milionů

ČTK ČTK
14. 8. 2019 12:54
Za nevýhodný nákup parkovacího domu pro město potvrdil odvolací Vrchní soud v Praze bývalému náměstkovi královéhradeckého primátora Josefu Malířovi (Volba pro město) podmíněný trest. Malíř podle soudu způsobil škodu 33 milionů korun, městu musí podle pravomocného rozsudku nahradit 23 milionů. K tomu dostal ještě pokutu 300 tisíc korun. Muž vinu odmítá, zvažuje dovolání.
Bývalý náměstek královéhradeckého primátora Josef Malíř.
Bývalý náměstek královéhradeckého primátora Josef Malíř. | Foto: ČTK

Obžaloba Malíře vinila z toho, že jako předkladatel vědomě podával nepravdivé a zkreslené informace ostatním členům rady města se záměrem, aby si Hradec parkovací dům v areálu bývalé mlékárny u hlavního vlakového nádraží koupil. Město za stavbu, kterou budovala soukromá firma, zaplatilo 75 milionů korun, podle revizního znaleckého posudku ale byla obvyklá cena nemovitosti 41,6 milionu.

Malíř u minulých jednání uvedl, že neměl v úmyslu uvést někoho v omyl nebo způsobit městu škodu. Nikdy také podle svých slov vědomě neuváděl nepravdivé informace.

Vrchní soud se případem zabýval potřetí. Nejprve potvrdil zprošťující rozsudek hradeckého krajského soudu, ten ale po dovolání státního zástupce zrušil Nejvyšší soud. Krajský soud pak Malířovi uložil podmínku, odvolací senát ale rozsudek zrušil. Nesouhlasil totiž s tím, že prvoinstanční soud změnil pohled na vinu obžalovaného, aniž by provedl nějaké další důkazy.

Napotřetí hradecký soud potrestal Malíře tříletou podmínkou s odkladem na čtyři roky. To nyní odvolací soud potvrdil. "Způsob hodnocení důkazů soudem prvního stupně je logický," uvedl předseda odvolacího senátu Radek Hartman.

Odvolací senát Malířovi navíc uložil peněžitý trest 300 tisíc korun. Přidal mu také zákaz činnosti ve funkcích spojených s realizací staveb z veřejných prostředků na pět let.

Exnáměstek s rozsudkem nesouhlasí

Malíř po zasedání novinářům řekl, že s rozsudkem nesouhlasí. Uvedl ale, že je rád, že soud při ukládání trestu zohlednil, že konal ve prospěch města a že žil řádným životem. Zváží, zda podá dovolání.

Malířovi hrozil za zneužití pravomoci úřední osoby trest od pěti do 12 let vězení, soudy ale uložily trest pod zákonnou trestní sazbou. S tím nesouhlasila státní zástupkyně, která se proti rozsudku hradeckého soudu odvolala, požadovala pro muže pět let vězení. Obhájce Malíře naopak odvolací soud žádal, aby jeho klienta zprostil viny.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy