Výrobce klavírů Petrof loni utrpěl ztrátu 137 milionů

ČTK ČTK
6. 10. 2010 7:32
Firma řešila propad propouštěním a výrobou nábytku či reprobeden
Klavíry a piana v krizi tolik netáhly, a tak Petrof vyráběl i nábytek či reprobedny.
Klavíry a piana v krizi tolik netáhly, a tak Petrof vyráběl i nábytek či reprobedny. | Foto: Petrof

Hradec Králové - Přední evropský výrobce pian a klavírů Petrof Hradec Králové loni utrpěl ztrátu 137 milionů korun po zisku 16,5 milionu korun v roce 2008.

Tržby firmě loni kvůli světové hospodářské krizi klesly o více než polovinu na 149 milionů korun z předloňských 319 milionů korun.

Letos se firma dohodla na ukončení sporů s bývalým obchodním partnerem, americkou firmou Geneva International Corporation (GIC). Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma založila do Sbírky listin hradeckého krajského soudu.

Polovina zaměstnanců musela pryč

Podle prezidentky a většinové majitelky firmy Zuzany Ceralové-Petrofové byl loňský rok "bojem za přežití v podmínkách postupující finanční a tržní krize". Firma na propad poptávky loni reagovala snížením kapacit na polovinu a redukcí počtu zaměstnanců z 380 na asi 180 lidí.

Pokles prodejů byl největší u klavírů, tedy výrobků s nejvyšší cenou a přidanou hodnotou. Petrof loni prodal pod značkou Petrof 900 pianin a 130 klavírů, dalších 200 nástrojů prodal pod jinými značkami. Předloni prodej činil 2255 pianin a 522 klavírů.

Pokles tržeb se firma snažila tlumit například výrobou luxusního nábytku na míru, polotovarů, reprobeden a jinými speciálními zakázkami.

Nejtěžší období Petrof, jehož vznik sahá do roku 1864, zatím prožil v roce 2004. Podnik bojoval o holé přežití. Banky tehdy firmě mající asi 900 lidí obstavily účty a podnik lidem krátce dlužil výplaty. Firma následně přistoupila k radikální restrukturalizaci, při které propustila několik stovek lidí, uzavřela pobočné závody a výrobu soustředila do Hradce Králové.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy