Výrobce klavírů Petrof loni utrpěl ztrátu 137 milionů

ČTK ČTK
6. 10. 2010 7:32
Firma řešila propad propouštěním a výrobou nábytku či reprobeden
Klavíry a piana v krizi tolik netáhly, a tak Petrof vyráběl i nábytek či reprobedny.
Klavíry a piana v krizi tolik netáhly, a tak Petrof vyráběl i nábytek či reprobedny. | Foto: Petrof

Hradec Králové - Přední evropský výrobce pian a klavírů Petrof Hradec Králové loni utrpěl ztrátu 137 milionů korun po zisku 16,5 milionu korun v roce 2008.

Tržby firmě loni kvůli světové hospodářské krizi klesly o více než polovinu na 149 milionů korun z předloňských 319 milionů korun.

Letos se firma dohodla na ukončení sporů s bývalým obchodním partnerem, americkou firmou Geneva International Corporation (GIC). Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma založila do Sbírky listin hradeckého krajského soudu.

Polovina zaměstnanců musela pryč

Podle prezidentky a většinové majitelky firmy Zuzany Ceralové-Petrofové byl loňský rok "bojem za přežití v podmínkách postupující finanční a tržní krize". Firma na propad poptávky loni reagovala snížením kapacit na polovinu a redukcí počtu zaměstnanců z 380 na asi 180 lidí.

Pokles prodejů byl největší u klavírů, tedy výrobků s nejvyšší cenou a přidanou hodnotou. Petrof loni prodal pod značkou Petrof 900 pianin a 130 klavírů, dalších 200 nástrojů prodal pod jinými značkami. Předloni prodej činil 2255 pianin a 522 klavírů.

Pokles tržeb se firma snažila tlumit například výrobou luxusního nábytku na míru, polotovarů, reprobeden a jinými speciálními zakázkami.

Nejtěžší období Petrof, jehož vznik sahá do roku 1864, zatím prožil v roce 2004. Podnik bojoval o holé přežití. Banky tehdy firmě mající asi 900 lidí obstavily účty a podnik lidem krátce dlužil výplaty. Firma následně přistoupila k radikální restrukturalizaci, při které propustila několik stovek lidí, uzavřela pobočné závody a výrobu soustředila do Hradce Králové.

 

Právě se děje

před 37 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy