Výrobce klavírů Petrof loni utrpěl ztrátu 137 milionů

ČTK ČTK
6. 10. 2010 7:32
Firma řešila propad propouštěním a výrobou nábytku či reprobeden
Klavíry a piana v krizi tolik netáhly, a tak Petrof vyráběl i nábytek či reprobedny.
Klavíry a piana v krizi tolik netáhly, a tak Petrof vyráběl i nábytek či reprobedny. | Foto: Petrof

Hradec Králové - Přední evropský výrobce pian a klavírů Petrof Hradec Králové loni utrpěl ztrátu 137 milionů korun po zisku 16,5 milionu korun v roce 2008.

Tržby firmě loni kvůli světové hospodářské krizi klesly o více než polovinu na 149 milionů korun z předloňských 319 milionů korun.

Letos se firma dohodla na ukončení sporů s bývalým obchodním partnerem, americkou firmou Geneva International Corporation (GIC). Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma založila do Sbírky listin hradeckého krajského soudu.

Polovina zaměstnanců musela pryč

Podle prezidentky a většinové majitelky firmy Zuzany Ceralové-Petrofové byl loňský rok "bojem za přežití v podmínkách postupující finanční a tržní krize". Firma na propad poptávky loni reagovala snížením kapacit na polovinu a redukcí počtu zaměstnanců z 380 na asi 180 lidí.

Pokles prodejů byl největší u klavírů, tedy výrobků s nejvyšší cenou a přidanou hodnotou. Petrof loni prodal pod značkou Petrof 900 pianin a 130 klavírů, dalších 200 nástrojů prodal pod jinými značkami. Předloni prodej činil 2255 pianin a 522 klavírů.

Pokles tržeb se firma snažila tlumit například výrobou luxusního nábytku na míru, polotovarů, reprobeden a jinými speciálními zakázkami.

Nejtěžší období Petrof, jehož vznik sahá do roku 1864, zatím prožil v roce 2004. Podnik bojoval o holé přežití. Banky tehdy firmě mající asi 900 lidí obstavily účty a podnik lidem krátce dlužil výplaty. Firma následně přistoupila k radikální restrukturalizaci, při které propustila několik stovek lidí, uzavřela pobočné závody a výrobu soustředila do Hradce Králové.

 

Právě se děje

Další zprávy