Vandalové plenili na Broumovsku, pokáceli 400 stromů

Michal Kalina
28. 2. 2011 15:16
Ke kácení v chráněné oblasti se nikdo nehlásí
Část padlých stromů na okraji rybníka v CHKO Broumovsko.
Část padlých stromů na okraji rybníka v CHKO Broumovsko. | Foto: Správa CHKO Broumovsko

Broumovsko - Dosud neznámí vandalové vyplenili les u Zdoňovského rybníka v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko.

Za oběť jim padlo bezmála 400 stromů, čímž porost "zredukovali" na polovinu.

"Případ na první pohled připomíná praktiky některých soukromých spekulantů, kteří pro dosažení zisku prostřednictvím nastrčených osob nechávali porazit stromy, které by jinak nebylo možné okamžitě vytěžit," informoval Aktuálně.cz Petr Kuna ze správy CHKO.

O kácení však podle všeho neměl majitel pozemku ani tušení. Ničeho si údajně nevšimli ani místní rybáři.

Přijde nová výsadba

Podle Kuny u rybníka obdobně někdo řádil už loni. Tehdy však nenapáchal zdaleka o takovou škodu, padlo jen několik stromů.

Tentokrát majitel přenechal dřevo zdarma lesnické firmě, která padlé stromy nahradí novou výsadbou. Počasí a přístup vlastníka navíc umožnily zpracovat dřevo bez většího poškození okolí.

Motiv jednání vandalů zůstává záhadou. "Z hlediska ochrany přírody se jedná o významné biocentrum s výskytem mnoha chráněných druhů, které jsou vázané jak na vlastní rybník, tak na podmáčené plochy v okolí," vysvětlil Kuna.

Správa CHKO zatím celou věc posuzuje jako přestupek, u kterého může udělit pokutu do 200 tisíc korun.

Policie čeká na závěr šetření. "Kriminalisté se domluvili se správou oblasti tak, že pokud zjistí ohrožení životního prostředí, začnou se případem zabývat," řekla mluvčí náchodské policie Jana Pecoldová.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Útočník na severu Tuniska ubodal Francouze, pak zranil vojáka

Útočník na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a zranil jednoho tuniského vojáka. S odkazem na ministerstvo vnitra o tom informovala tuniská agentura TAP. Osmadvacetiletý pachatel je na útěku, policie však zná jeho identitu. Motiv útoku je zatím nejasný. V posledních letech na bezpečnostní složky i zahraniční turisty v Tunisku často útočili islamističtí ozbrojenci, připomíná agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy