reklama
 
 

V září za Prďolu bojovali, nyní ho oplakávají

18. 1. 2011 9:38
Hostinský, jehož zpopularizoval spor o hospodu v Kuksu, má v úterý pohřeb

Kuks - Loni v září demonstrovala skupina mladých lidí za zachování svého oblíbeného hostince "U Prďoly", který se nachází hned naproti známému areálu s barokními sochami Matyáše Brauna v Kuksu na Trutnovsku.

V úterý se zřejmě sejdou opět, tentokrát však na "Prďolově" pohřbu.

Kauza kolem jedné prastaré (a poněkud zašlé) hospody prolétla médii v polovině září.

Na jedné straně stála obecně prospěšná společnost Revitalizace Kuks, založená Královéhradeckým krajem, která chce za evropské peníze zvelebit unikátní barokní areál i s jeho okolím. Na straně druhé štamgasti, kteří nechtějí přijít o svérázný hostinec s osobitým hostinským, připomínajícím hrabalovského pábitele, a "jedinečným tatarákem".

Součástí revitalizace totiž má být obnova někdejší lázeňské kolonády, včetně přeměny hospody v multifunkční centrum s kinem, konferenčními prostory a moderním občerstvením.

O "Prďolovi" se toho za poslední měsíce hodně napsalo a namluvilo, Jaroslav Vohradník cítil tlak obce, jež usilovala o zrušení podniku ve stávající podobě. To vše zřejmě přispělo k jeho smrti, Vohradník totiž dostal v noci ze čtvrtka na pátek infarkt.

Jeho fanoušci se sdružují na facebooku, na stránky jedna z přispěvatelek napsala: "Jak se říká, čest jeho památce, Kuks ztratil svoji ikonu! Za tímto člověkem jezdilo do Kuksu mraky lidí, držím rodině Vohradníkových pěsti, aby měli s hospůdkou štěstí a vyhýbalo se jim neštěstí."

Ráj na zemi vs. začouzený hostinec

Faktem nicméně je, že do obce jezdí turisti především za Braunovým barokem a bývají mnohdy nemile překvapeni, že se tu nedá slušně občerstvit. Hostinec "U Prďoly" ocení spíše "štamgasti", pro ty také často bývají stoly rezervovány.

Turistický web například přináší hodnocení "Zvenku nevzhledné stavení, uvnitř ráj na zemi". Ředitel společnosti Revitalizace Kuks Jiří Skalický to však vidí jinak, jde prý o "oprýskaný skanzen začouzeného normalizačního hostince".

Lokál tvoří jen část chátrající budovy, která je národní kulturní památkou. "Projekt počítá s proměnou objektu v multifunkční zařízení s promítacím a přednáškovým sálem, s nabídkou nejrůznějších celoročních aktivit pro turisty i místní. Součástí bude i určitý prostor pro občerstvení a na jeho provozovateli bude, aby mu vtiskl příjemnou atmosféru," popsal již dříve záměry společnosti Revitalizace Kuks Skalický.

Podle jeho prohlášení ze září loňského roku se do výběrového řízení na provoz zařízení "může přihlásit kdokoli, i současný pan hostinský". To se již nestane, Jaroslav Vohradník má 18. ledna ve 12 hodin pohřeb v místním kostele.

Areál samotného barokního hospitalu čeká do konce roku 2014 významná obnova za zhruba 460 milionů korun. Většinu nákladů projektu Kuks - Granátové jablko zaplatí evropská dotace.

autor: Zuzana Hronová | 18. 1. 2011 9:38

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Královéhradecký kraj

  reklama
  reklama
  reklama