V tuzemáku od Vapa Drink bylo čtyřicetkrát víc metanolu

ČTK ČTK
26. 10. 2012 13:09
Po pančovaném tuzemáku se minulý pátek na Broumovsku otrávil pětašedesátiletý muž
Metanolový tuzemák s etiketou výrobce Vapa Drink.
Metanolový tuzemák s etiketou výrobce Vapa Drink. | Foto: Policie ČR

Náchod - Pančovaný alkohol, po němž se minulý pátek na Broumovsku otrávil pětašedesátiletý muž, obsahoval více než čtyřicetkrát vyšší množství jedovatého metylalkoholu, než je povoleno.

Policie v souvislosti s případem zatím nikoho neobvinila. Řekla to mluvčí hradecké krajské policie Ivana Ježková.

Vysoce nadlimitní množství metanolu laboratorní rozbory zjistily v lahvích tuzemáku, které policie bezprostředně po potvrzení otravy zajistila v bydlišti otráveného.

"U jednoho vzorku šlo o 750 gramů (metanolu) na jeden litr stoprocentního ethylalkoholu, u druhého vzorku šlo o 690 gramů na litr," uvedla policie.

Policie nyní zkoumá pravost a náležitosti předložených dokladů o původu alkoholu.

"Zároveň pro nás budou velmi důležité i závěry krajské hygienické stanice, která rovněž tyto doklady intenzivně prověřuje. Poté bude případně přicházet v úvahu trestní odpovědnost konkrétní osoby nebo osob," uvedla Ježková.

Z dosavadního vyšetřování zatím podle ní nevyplývá trestní odpovědnost prodejce ani majitele obchodu ve Starostíně, odkud pančovaný alkohol údajně pocházel.

Policie a celníci v souvislosti s případem na dvou místech na Náchodsku v úterý a ve středu zajistili 870 lahví obsahujících 508 litrů různého alkoholu.

Muž, který od neděle leží v broumovské nemocnici, se údajně otrávil alkoholem od výrobce VAPA DRINK. Jeho stav se od otravy zlepšil, ale u zraku mu podle lékařů zůstanou trvalé následky.

Pokud nenastanou komplikace, mohl by být muž zhruba do týdne propuštěn do domácího léčení.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy