V tuzemáku od Vapa Drink bylo čtyřicetkrát víc metanolu

ČTK ČTK
26. 10. 2012 13:09
Po pančovaném tuzemáku se minulý pátek na Broumovsku otrávil pětašedesátiletý muž
Metanolový tuzemák s etiketou výrobce Vapa Drink.
Metanolový tuzemák s etiketou výrobce Vapa Drink. | Foto: Policie ČR

Náchod - Pančovaný alkohol, po němž se minulý pátek na Broumovsku otrávil pětašedesátiletý muž, obsahoval více než čtyřicetkrát vyšší množství jedovatého metylalkoholu, než je povoleno.

Policie v souvislosti s případem zatím nikoho neobvinila. Řekla to mluvčí hradecké krajské policie Ivana Ježková.

Vysoce nadlimitní množství metanolu laboratorní rozbory zjistily v lahvích tuzemáku, které policie bezprostředně po potvrzení otravy zajistila v bydlišti otráveného.

"U jednoho vzorku šlo o 750 gramů (metanolu) na jeden litr stoprocentního ethylalkoholu, u druhého vzorku šlo o 690 gramů na litr," uvedla policie.

Policie nyní zkoumá pravost a náležitosti předložených dokladů o původu alkoholu.

"Zároveň pro nás budou velmi důležité i závěry krajské hygienické stanice, která rovněž tyto doklady intenzivně prověřuje. Poté bude případně přicházet v úvahu trestní odpovědnost konkrétní osoby nebo osob," uvedla Ježková.

Z dosavadního vyšetřování zatím podle ní nevyplývá trestní odpovědnost prodejce ani majitele obchodu ve Starostíně, odkud pančovaný alkohol údajně pocházel.

Policie a celníci v souvislosti s případem na dvou místech na Náchodsku v úterý a ve středu zajistili 870 lahví obsahujících 508 litrů různého alkoholu.

Muž, který od neděle leží v broumovské nemocnici, se údajně otrávil alkoholem od výrobce VAPA DRINK. Jeho stav se od otravy zlepšil, ale u zraku mu podle lékařů zůstanou trvalé následky.

Pokud nenastanou komplikace, mohl by být muž zhruba do týdne propuštěn do domácího léčení.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 8 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy